Newsletter

MSZ: ws. projektu upamiętniającego armię gen. Andersa (komunikat)

11.08.2014, 16:48aktualizacja: 11.08.2014, 16:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Jeśli masz pamiątki, zdjęcia czy dokumenty związane z armią generała Władysława Andersa i historią 2. Korpusu Polskiego, możesz pomóc w odtworzeniu szlaku zwycięzców spod Monte Cassino i współtworzyć wyjątkową publikację historyczną, w ramach projektu profesora Normana Davisa „Szlak nadziei”. Inicjatywę wspiera Ambasada RP w Bagdadzie.

Świadectwami, wspomnieniami, relacjami, dokumentami, zdjęciami i filmami związanymi z armią generała Władysława Andersa można podzielić się na portalu www.ArmiaAndersa.pl. Najciekawsze materiały przesłane na platformę do końca listopada 2014 roku zostaną opublikowane w książce, która ukaże się w marcu 2015 roku. Będzie to pierwsza tego typu praca historyczna w Polsce.

- Po 70-latach większość weteranów odeszła, ale ich dzieci, wnuki i przyjaciele dalej są chętni do odkrywania informacji na temat Armii Andersa. Zapraszam do zgłaszania swoich historii i dzielenia się wszystkim, co uda się znaleźć na temat Armii Andersa. W ten sposób bezcenna pamięć nie zaginie – mówił inaugurując projekt profesor Norman Davis, brytyjski historyk, autor licznych publikacji o dziejach Polski.

Do Armii Andersa lub pod jej opiekę trafili Polacy, których w 1939, 1940 i 1941 roku deportowano z Kresów Wschodnich i skazano na gułag, skąd mieli już nigdy nie wrócić. Jednak w 1941 roku Józef Stalin jedyny raz w historii ZSRR wydał tzw. amnestię dla ludzi, którzy byli zupełnie niewinni. Dzięki temu jedyna grupa w historii wyszła z gułagu, wstąpiła do Armii Polskiej i tak rozpoczął się jej szlak nadziei.

W latach 1942-1943 w Iraku stacjonowali polscy żołnierze z Brygady Strzelców Karpackich. Kilkudziesięciotysięczna Armia Polska przebywała w miasteczkach obozowych w pobliżu Chanakin i Kizil Rabat, gdzie przeszła pod rozkazy generała Władysława Andersa. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne panujące w Iraku – upały, kurz, często brak wody pitnej, a także szerzące się plagi skorpionów, pająków, komarów - wielu żołnierzy umierało z wycieńczenia lub na skutek chorób.

- Armia pod dowództwem generała Andersa przebyła imponującą drogę. Ponad 100 tys. Polaków, żołnierzy i ich rodziny, opuściło Rosję i udało się w stronę Azji Centralnej, Persji, Iraku i Palestyny. Nazwaliśmy tą trasę szlakiem nadziei – mówił profesor Norman Davis.

Ambasada RP w Bagdadzie i Agencja Konsularna w Irbilu podejmują różne działania, żeby odnaleźć polskie miejsca pamięci na terenie Iraku. W tym celu placówki stworzyły stronę internetową „Polacy w Iraku”. Obecnie ambasada udostępnia profesorowi Davisowi swoje zbiory dotyczące 2. Korpusu Polskiego, a chętnych do udziału w projekcie „Szlak nadziei” zaprasza do kontaktu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ gjk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.08.2014, 16:48
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ