Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
W województwie małopolskim gwałtowne burze z silnymi wiatrami przeszły przez powiaty: tatrzański, nowosądecki, gorlicki oraz tarnowski. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie nowosądeckim, w gminach: Stary Sącz, Nowy Sącz, Korzenna, Podegrodzie i Chełmiec.
W powiecie nowosądeckim zarejestrowano m.in. uszkodzenie dachów na 20 budynkach. Jest też jedna ranna osoba. W Starym Sączu zniszczone są 4 dachy. Uszkodzeniu uległo też kilkadziesiąt budynków oraz trakcja kolejowa. Przewidywany termin usunięcia awarii trakcji - do godzin południowych.
W powiecie gorlickim odnotowano 15 zdarzeń, w tym 7 uszkodzonych dachów i połamane drzewa. Podobnie w powiecie tarnowskim – 15 zdarzeń, w tym 5 uszkodzonych dachów. W powiecie tatrzańskim burza m.in. powaliła drzewa oraz uszkodziła 1 linię energetyczną średniego napięcia.
W województwie małopolskim wyłączonych jest około 300 stacji średniego napięcia, a bez prądu pozostaje około 15 000 odbiorców.
Nad terenem województwa podkarpackiego również przeszły burze z gradem i z silnymi podmuchami wiatru, które spowodowały w rejonie Boguchwała - Rzeszów - Łańcut uszkodzenia i zerwania dachów oraz połamania drzew i konarów.
W powiecie łańcuckim, w miejscowościach Kraczkowa, Krzemienica i Łańcut uszkodzeniu uległo około 100 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, natomiast w powiecie rzeszowskim (szczególnie w miejscowości Boguchwała i Matysówka) uszkodzonych jest około 30 dachów. W Rzeszowie wiatr zerwał dach na budynku mieszkalnym.
W Podkarpackiem uszkodzonych zostało 10 linii energetycznych (uszkodzone 302 stacje transformatorowe). Około 10 000 odbiorców pozbawionych jest prądu. Trwa usuwanie skutków.
Awarie spowodowane załamaniem pogody wystąpiły również w województwie podlaskim. Rano w Białymstoku uszkodzonych było 50 stacji transformatorowych i bez prądu - ok. 1350 odbiorców. Wszystkie awarie zostały usunięte.
W województwie śląskim na skutek burz Straż Pożarna interweniowała ok. 120 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew, konarów, udrażnianiu przepustów i pompowaniu wody.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał:
- 2 ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województwa pomorskiego (obowiązuje do godz. 10, 14 sierpnia) i podkarpackiego (obowiązuje od godz. 14 do 22, 14 sierpnia);
- 1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz na terenie województwa podkarpackiego (obowiązuje od godz. 14 do 22, 14 sierpnia);
- 1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru w strefie brzegowej – część wschodnia (obowiązuje do godz. 17, 14 sierpnia).
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska weźmie dziś udział w posiedzeniu powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Łańcucie. Służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ gjk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.08.2014, 12:57 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |