Newsletter

Nowe pomysły w zakresie Naddunajskiej Inicjatywy Energetycznej oraz monitoringu dostaw gazu na konferencji energetycznej w Budapeszcie

17.09.2014, 13:12aktualizacja: 17.09.2014, 13:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BUDAPESZT, Węgry, 17 września 2014 r./PRNewswire/ - Na dzisiejszej konferencji pt. "Rozwój i wykorzystanie gazu ziemnego w rejonie Dunaju: szanse i perspektywy" zorganizowanej przez węgierską Izbę Handlu i Przemysłu przy wsparciu ze strony Naddunajskiej Inicjatywy energetycznej (ang. Danube Energy Initiative; DEI), omówiono ważne kwestie w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Szacowne grono prelegentów potwierdziło rosnącą potrzebą międzynarodowej współpracy w rejonie Dunaju w celu zwiększenia rozwoju gospodarczego państw naddunajskich.

W owocnej dyskusji wzięli udział Aleksandar Antic - minister energetyki Serbii, Anton Pavlov - wiceminister gospodarki i energetyki Republiki Bułgarii oraz Marton Balint Sipos - kierownik działu międzynarodowego Ministerstwa rozwoju krajowego Węgier, jak również przedstawiciele izb przemysłowo-handlowych Węgier, Serbii i Bułgarii, wybitni naukowcy, a także przedstawiciele władz miejskich i wiodących przedsiębiorstw z regionu.

Jednym z głównych punktów konferencji była prezentacja Alana Rileya, profesora prawa ze szkoły City Law School, londyńskiego uniwersytetu City University pod tytułem: "Inne źródła energii - Jakie są opcje dla regionu?" Prof. Riley na zaproszenie Naddunajskiej Inicjatywy Energetycznej wygłosił swoją prezentację na podstawie badań w zakresie możliwości energetycznych i konsekwencji dla państw naddunajskich. Riley zasugerował, że wysoki poziom współpracy w regionie będzie miał pozytywny wpływ na zmniejszenie istniejących obaw w kwestii bezpieczeństwa dostaw gazu do państw naddunajskich i będzie nowym dowodem dla decydentów Unii Europejskiej skłaniającym ich do rewizji ich podejścia w zakresie realizacji celów klimatycznych i zapewniania energii w przystępnej cenie całej europejskiej populacji. Zasugerował także możliwość opracowania Wielkiego europejskiego układu w zakresie gazu ziemnego (ang. Big Natural Gas Deal for Europe), który zagwarantowałby bezpieczeństwo dostaw oraz niższe ceny gazu dla wszystkich państw.

Jan Zaplatilek, dyrektor działu gazu i paliw ciekłych czeskiego Ministerstwa przemysłu i handlu, wyraził poważne zaniepokojenie możliwymi przerwami w dostawach gazu podczas najbliższej zimy, z uwagi na ciągły wpływ kryzysu na Ukrainie na relacje pomiędzy Europą a Rosją. Pan Zaplatilek przywołał kryzys gazowy z 2009 r. i zaproponował utworzenie grup roboczych w europejskich krajach w celu monitorowania dostaw gazu przez ukraińskie rurociągi, co miałoby zagwarantować jego ciągły przepływu. Pomysł ten uzyskał poparcie Aleksandra Anticia, ministra w rządzie Serbii.

"Sytuacja na Ukrainie jest bardzo niepokojąca z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza z perspektywy nadchodzącej zimy - powiedział Antić. - Musimy przygotować się na każdy scenariusz, w którym zmierzymy się z niedoborem gazu. Propozycja monitoringu dostaw gazu płynących przez Ukrainę prowadzonego przez kraje konsumenckie jest ciekawa. Poważnie przyjrzymy się możliwościom naszej pomocy w tym zakresie" - dodał minister.

Zaplatilek rozwinął jeszcze ten pomysł, mówiąc: "Podczas kryzysu gazowego w 2009 r. kraje europejskie uzależnione od rosyjskiego gazu utworzyły grupę monitoringową w celu kontroli dostaw gazu. Z uwagi na obecny kryzys musimy wskrzesić ten pomysł, tym razem wykazując się inicjatywą. 60-65% dostaw gazu do Czech odbywa się z wykorzystaniem ukraińskich szlaków transportowych, dlatego też będziemy odnośnie tej idei szukać partnerstwa w innymi państwami europejskimi przed wybuchem potencjalnego kryzysu". Pomysł ten spodobał się pozostałym prelegentom, w tym Yavorowi Kuiumdjievowi, członkowi Bułgarskiej partii socjalistycznej, byłemu wiceprzewodniczącemu Komisji energetycznej Parlamentu Bułgarii.

Wszyscy prelegenci byli zgodni co do znaczenia międzynarodowej współpracy w polu bezpieczeństwa energetycznego.

Większość z nich zgodziła się z twierdzeniem, że znalezienie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego regionu Dunaju i całej Europy wymaga stałego dialogu, większego wzajemnego zrozumienia i nowych pomysłów do dyskusji.  Jeden aspekt pozostaje jednak niezmienny, Rosja jest najważniejszym komercyjnym partnerem dla Europy w polu energetyki, i zawsze była pewnym dostawcą gazu do wielu krajów Europy, z czego Gazprom był odpowiedzialny za dostawę do ponad ćwierci europejskiego rynku.

Omawiana konferencja stanowiła kamień milowy w uświadamianiu sobie potrzeby ściślejszej współpracy pomiędzy kręgami politycznymi, społecznymi i biznesowymi w celu osiągnięcia bezpiecznych dostaw energii. Podczas konferencji Naddunajska Inicjatywa Energetyczna zyskała miano wiarygodnego lidera w zakresie polityki energetycznej w regionie Dunaju, który pomaga zapewnić koordynację pomiędzy najważniejszymi krajami i szerokim spektrum polityk energetycznych.

Laszlo Parragh, który pełnił funkcję gospodarza imprezy, podkreślił znaczenie takich wydarzeń słowami: "Węgierska izba przemysłowo-handlowa jest niezwykle dumna z możliwości organizacji tej konferencji. Pomyślna współpraca na szczeblu regionalnym jest kluczem do niższych cen dla konsumentów i zapewnienia bezpiecznych dostaw energii. Ciągłe poruszanie tych kwestii przez najważniejszych liderów z całego regionu ma tutaj kluczowe znaczenie. Naddunajska Inicjatywa Energetyczna może stać się platformą do prowadzenia dyskusji na temat tych kwestii".

NGE

Będąc niezależną organizacją, Natural Gas Europe zapewnia korespondentom, współpracownikom i mediom informacje i analizy w zakresie gazu ziemnego.

NGE skupia się na roli gazu ziemnego w Europie, promując dialog i zrozumienie ważnych kwestii, takich jak eksploracja, środowisko, uregulowania prawne i bezpieczeństwo energetyczne.

Źródło: Natural Gas Europe

KONTAKT:

Rick Gill

tel. +16046446624

e-mail: hrgill@minoils.com

-

Elena Dobson

tel. +44(0)7932524760

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.09.2014, 13:12
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ