Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Rosyjska agresja wobec Ukrainy oraz inicjatywy na rzecz ochrony ofiar konfliktów były jednymi z głównych tematów rozmów wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys podczas spotkań na marginesie debaty generalnej 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Szefem polskiej delegacji na 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego był Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Na spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej, któremu przewodniczyła Wysoka Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, omówiono najważniejsze sytuacje kryzysowe, w tym sytuację na Ukrainie. Kwestie ukraińskie będą również przedmiotem dyskusji podczas spotkania wysokiego szczebla nt. roli OBWE na Ukrainie 26 września. Debata będzie kolejną okazją do podkreślenia zaangażowania Polski na rzecz budowania stabilności i bezpieczeństwa w regionie.
Wśród tematów rozmów prowadzonych podczas wizyty wiceminister Mościckiej-Dendys w Nowym Jorku znalazło się także zagrożenie ze strony islamskich fundamentalistów oraz przeciwdziałanie skutkom epidemii wirusa Ebola. Wiceszefowa polskiej dyplomacji uczestniczyła w spotkaniu poświęconym społeczeństwu obywatelskiemu z udziałem prezydenta Baracka Obamy oraz Billa i Hillary Clintonów. Spotkanie było kontynuacją ogłoszonej przez Prezydenta Obamę we wrześniu 2013 r. inicjatywy wspierania społeczeństwa obywatelskiego – Stand with Civil Society Agenda. Wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce odbywa się m.in. za pośrednictwem Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji, Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. – Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy jest nie tylko gestem solidarności, lecz jednocześnie realnym wsparciem materialnym dla tych, którzy walczą o wolność i demokrację – zaznaczyła wiceminister.
Wiceszefowa polskiej dyplomacji uczestniczyła także w spotkaniu nt. zapobiegania przemocy ze względu na płeć („Call to Action on Protection From Gender-Based Violence in Emergencies”), którego gospodarzem był sekretarz stanu USA John Kerry. Reprezentowała również Polskę podczas Sesji Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego NZ poświęconej realizacji Programu Działania Międzynarodowej Konferencji ds. Populacji i Rozwoju (ICPD) po 2014 r. W trakcie wystąpienia wskazała na kluczową rolę ICPD w przeformułowaniu dotychczasowego podejścia do procesów ludnościowych. Podsekretarz stanu w MSZ była ponadto jednym z czterech mówców – przedstawicieli krajów Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji, która w przyszłym roku będzie świętować 15. rocznicę założenia. – Demokratyzacja jest procesem wymagającym przede wszystkim czasu i cierpliwości i nie może zostać narzucona – podkreśliła wiceminister podczas Spotkania Wysokiego Szczebla Wspólnoty Demokracji.
Wraz z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim wiceszefowa polskiej dyplomacji uczestniczyła 23 września w Szczycie Klimatycznym Liderów – pierwszym od ubiegłorocznego szczytu COP 19 w Warszawie spotkaniu wysokiego szczebla poświęconym zmianom klimatycznym.
Kolejnymi punktami pobytu wiceszefowej MSZ w Nowym Jorku były rozmowy z Syryjską Koalicją Narodową i Spotkanie Transatlantyckie oraz konferencja nt. reformy prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa NZ. Henryka Mościcka-Dendys złożyła także dokumenty ratyfikacyjne do poprawek z Kampali do Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wiceszefowa polskiej dyplomacji odbyła szereg spotkań dwustronnych, w tym m.in. z ministrami spraw zagranicznych Andory, Papui Nowej Gwinei, San Marino i Tajlandii.
W trakcie kolacji roboczej na szczeblu ministerialnym, poświęconej operacjom pokojowym ONZ, wiceminister podkreśliła, że „Polska potwierdza swoje zaangażowanie w doktrynalne aspekty utrzymania pokoju i uznaje operacje pokojowe NZ za czołową aktywność Organizacji w szerzeniu pokoju na świecie”. Problematyka operacji pokojowych ONZ zostanie poruszona podczas ostatniego dnia wizyty wiceminister w Nowym Jorku (26 września). Henryka Mościcka-Dendys weźmie udział w szczycie dotyczącym wzmocnienia misji pokojowych. Jego gospodarzem będzie wiceprezydent USA Joe Biden.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.09.2014, 15:40 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |