Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PAIiIZ informuje:
25 września oczy amerykańskiego biznesu skierowane zostały na Polskę. Podczas zorganizowanej w Down Town Association w Nowym Jorku konferencji Polish - American Investment Dialogue, przedstawiciele polskiej misji gospodarczej, zorganizowanej przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, udowodnili, że warto nawiązywać relacje biznesowe z Polską. Misja zbiega się w czasie z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a także z wizytą polskiego Ministerstwa Gospodarki.
Obecny na konferencji, prezydent RP Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 25 lat Polska ani razu nie doznała recesji gospodarczej, stale się rozwijała. - Udało nam się siedemnastokrotnie zwiększyć poziom eksportu w porównaniu do innych krajów Europy – powiedział prezydent Komorowski. – Aby dalej się rozwijać, nasz kraj musi zwiększać konkurencyjność we wszystkich obszarach i tu kontakty oraz wzorce z gospodarką amerykańską mogą być dla Polski pomocne – zaznaczył.
Prezydent podkreślił również, że relacje gospodarcze pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi stale ewoluują. – Dziś polski kapitał na rynku amerykańskim to nowość i są to często duże inwestycje – ocenił prezydent. – Chcemy skutecznie budować wspólną przestrzeń handlowo-gospodarczą z USA – podsumował.
Polska – dobry adres i partner inwestycyjny dla USA
Stefan Selig, under secretary of commerce for international trade, podkreślił, że Polska jest dla USA poważnym partnerem biznesowym. - USA stara się przyciągać polskie inwestycje do Stanów Zjednoczonych, dzięki którym powstają tysiące nowych miejsca pracy w US – zaznaczył.
Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, wspomniała z kolei, że dwie dekady temu Polska weszła na drogę owocnych demokratycznych i wolnorynkowych przemian. W tym czasie kraj otworzył się dla zagranicznych inwestorów, z czego - jako jedne z pierwszych - skorzystały właśnie amerykańskie firmy. Jak wynika z danych American Chamber of Commerce w Polsce, w ciągu dwudziestu lat działalności amerykańskie firmy zainwestowały na polskim rynku blisko 30 mld dolarów i stworzyły aż 200 000 miejsc pracy.
– Mamy bardzo wielu dynamicznych, zdolnych, młodych przedsiębiorców, którzy dają światu najlepszej jakości produkty m.in. w zakresie IT, nowych technologii, żywności czy przemysłu chemicznego – podkreśliła wiceminister Antoniszyn-Klik. – Polska się zmieniła. To nowoczesny, szybko rozwijający się kraj z wieloma możliwościami, posiadający dobrze wykształcone kadry - dodała.
O potencjale Polski jako kraju bezpiecznych inwestycji i o jego klimacie inwestycyjnym mówił także Jaime Reusche, analityk Moody’s. Jego wystąpienie poprzedziło panel dyskusyjny poświęcony obustronnym doświadczeniom inwestycyjnym, w którym wziął udział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.
- USA jest liderem, jeśli chodzi inwestycje zagraniczne w Polsce, mówił prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Ponad 30 proc. projektów inwestycyjnych prowadzonych obecnie przez Agencję pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. - Firmy amerykańskie inwestują w biznes oparty na wiedzy oraz w motoryzację. Decyduje o tym stabilność gospodarcza, rozmiar rynku wewnętrznego, a przede wszystkim kapitał ludzki i sami Polacy”, tłumaczył prezes Agencji.
Wśród kluczowych czynników sprzyjających prowadzeniu biznesu w Polsce paneliści wymieniali także dogodną lokalizację geograficzną oraz atrakcyjne instrumenty wspierające inwestycje.
Ponad sto pięćdziesiąt gości, a wśród nich inwestorzy – zarówno ci już obecni w Polsce,
jak również zainteresowani ulokowaniem swojego kapitału w Polsce, mieli też okazję zapoznać się z procedurami dotyczącymi inwestycji, jak i skontaktować się ze wskazanymi agencjami rządowymi, które mogą im pomóc.
W konferencji Polish - American Investment Dialogue wzięli udział przedstawiciele Specjalnych Stref Ekonomicznych, parków naukowo-technologicznych i instytucji regionalnych, a także polscy przedsiębiorcy, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie PAIiIZ, aby mówić o polskim potencjale gospodarczym i promować priorytetowe z punktu widzenia relacji ekonomicznych z USA branże rodzimej gospodarki: sektor rolno-spożywczy, meblarski, IT, BPO, R&D, lotniczy, logistykę i maszynowy. Celem wizyty jest również prezentacja potencjału ekonomicznego makroregionu Polski Wschodniej.
Polska żywność - innowacyjna i zdrowa
Podczas konferencji sporo miejsca poświęcono również sprawie dostępu do amerykańskiego rynku dla polskiego sektora rolno-spożywczego. Jego mocną stroną, jak przekonywała wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska, jest wysoki potencjał produkcyjny. Polska jest czwartym po Francji, Hiszpanii i Niemczech krajem Unii Europejskiej pod względem areału gruntów (11mln hektarów) i drugim pod względem zasiewu zbóż (7,7 mln ha czyli 14 proc. potencjału całej Unii) oraz ósmym w areale użytków zielonych (3,2mln ha).
Nowoczesna baza przetwórcza to duży atut polskiego rolnictwa. - Gwarantuje to powtarzalną i bardzo restrykcyjnie kontrolowaną jakość produktów - mówiła Monika Piątkowska. - Zaletą sektora rolno - spożywczego, która może zainteresować USA - jest też umiejętność szybkiego dostosowania asortymentu do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Polska rozwija produkty probiotyczne o obniżonej zawartości tłuszczu i wzbogacone kwasami Omega 3. Polskie produkty są naturalne, zdrowe i innowacyjne oraz obecne na całym świecie po konkurencyjnych cenach, podsumowała wiceprezes PAIiIZ.
Sektor spożywczy jest dominującą gałęzią makroregionu Polska Wschodnia, z którego pochodzi aż 36 uczestników wydarzenia. Zwłaszcza przetwory owocowo - warzywne z tego regionu są wysoko oceniane za granicą. Jak tłumaczyli uczestnicy panelu poświęconego potencjałowi inwestycyjnemu Polski Wschodniej, odbywającego się na zakończenie Polish - American Investment Dialogue, zdobywają one rynki dzięki jakości oraz przewadze kosztowo-cenowej.
O polskich zdrowych i ekologicznych specjałach nie tylko mówiono, ale również testowano je na stoisku przygotowanym przez wiodących importerów polskich żywności do USA. Wśród produktów prezentowano polskie sery, wędliny oraz wspomniane hity eksportowe - warzywa przetworzone, soki oraz owoce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.09.2014, 18:43 |
Źródło informacji | PAIiIZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |