Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 65. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z ChRL (komunikat)

06.10.2014, 16:52aktualizacja: 06.10.2014, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Nominacje ambasadorskie, kopie listów uwierzytelniających, komunikaty prasowe i inne dotąd niepublikowane w Internecie dokumenty Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP udostępnia w związku z rocznicą nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową (ChRL).

Wśród prezentowanych materiałów można znaleźć między innymi raport pierwszego po II wojnie światowej polskiego ambasadora w Chinach – Juliusza Burgina, zawierający informację o rozmowie z Mao Zedongiem w czasie składania listów uwierzytelniających (dostępny w formie pliku PDF).

Udostępnione dokumenty to również korespondencja szyfrowa i telegramy wymieniane pomiędzy polskimi dyplomatami w ChRL a centralą MSZ w Warszawie.

Za początek kontaktów polsko-chińskich historycy często uznają XIII wiek i przyjazd do Chin polskiego podróżnika – franciszkanina Benedykta Polaka. Ważniejszą rolę we wzajemnych relacjach przypisuje się jednak urodzonemu w XVII wieku we Lwowie Michałowi Boymowi – orientaliście, przyrodnikowi, kartografowi i jezuickiemu misjonarzowi, który spędził wiele lat w Chinach, pełniąc również funkcję posła cesarza Yongli do papieża Innocentego X. Bliższe kontakty polsko-chińskie nawiązano dopiero w wieku XX, kiedy to rząd Republiki Chińskiej 27 marca 1920 roku uznał de iure państwo polskie.

W okresie międzywojennym w Republice Chińskiej funkcjonowało polskie poselstwo w Nankinie, później przeniesione do Szanghaju, a także konsulaty generalne działające w Harbinie i Szanghaju. Poselstwo Chin w Warszawie zostało utworzone przez stronę chińską dopiero w 1933 roku. Z kolei w okresie II wojny światowej polska ambasada miała swoją siedzibę w Czunkingu.

Po zakończeniu wojny, 5 lipca 1945 roku, rząd Republiki Chińskiej wycofał uznanie dla działającego w Londynie polskiego rządu na uchodźstwie i uznał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej w Warszawie.

W 1949 roku, po utworzeniu przez Mao Zedonga Chińskiej Republiki Ludowej, stronie polskiej dostarczono proklamację zawierającą propozycję nawiązania stosunków dyplomatycznych. W efekcie władze w Warszawie wezwały do siedziby MSZ chargé d’affaires Republiki Chińskiej - Bao Yi, któremu wręczono notę, zawiadamiającą, iż „uważa stosunki dyplomatyczne z rządem kantońskim za nieistniejące od dnia 4 października 1949 roku”. Następnego dnia kierownik polskiego MSZ wiceminister Stanisław Leszczycki wystosował oficjalny telegram do premiera ChRL Zhou Enlaia, w którym przekazał polską zgodę na nawiązanie stosunków dyplomatycznych.

Za oficjalną datę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a ChRL uznaje się 7 października 1949 roku, kiedy do Warszawy dotarła odpowiedź ChRL.

Pierwszym polskim przedstawicielem w Chińskiej Republice Ludowej został Jan Jerzy Pianowski, któremu 27 października 1949 roku powierzono funkcję chargé d’affaires w Nankinie. W niespełna pół roku później prezydent RP Bolesław Bierut mianował Juliusza Burgina (z dniem 10 marca 1950 roku) pierwszym polskim ambasadorem w ChRL. Wręczenie listów uwierzytelniających Mao Zedongowi odbyło się 12 czerwca 1950 roku.

Z kolei pierwszym ambasadorem ChRL w Warszawie został generał Peng Mingzhi, który 20 lipca 1950 roku. złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Bolesławowi Bierutowi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2014, 16:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ