Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Realizacja ustaleń z ostatniego szczytu NATO w Newport i przygotowania do kolejnego szczytu NATO w Warszawie za dwa lata zdominowały wizytę sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warszawie.
– To naprawdę symboliczne i ważne, że nowy sekretarz generalny NATO z pierwszą podróżą zagraniczną udał się do Polski – podkreślił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, witając Jensa Stoltenberga. W rozmowach brał także udział wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak. Omówiono sytuację w regionie, w tym w kontekście kryzysu bezpieczeństwa na Ukrainie jak i w południowym sąsiedztwie Europy, zwłaszcza działalność tzw. państw islamskiego (ISIL) w Syrii i Iraku. Dyskutowano o współpracy Sojuszu z Afganistanem po zakończeniu operacji ISAF.
Ważnym tematem rozmowy był kolejny szczyt NATO, który za dwa lata odbędzie się w Warszawie. – Chcielibyśmy, żeby zamknął etap dwuletnich prac nad implementacją tego, co ustalono w Newport – powiedział minister Schetyna. Podkreślono, że dojdzie do niego w mieście, w którym w 1955 r. powstał Układ Warszawski będący przez dziesięciolecia głównym przeciwnikiem NATO.
Jens Stoltenberg, który rozpoczął obowiązki 1 października, spotkał się także w Warszawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premier Ewą Kopacz. Po rozmowach w Warszawie odwiedził 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Na wojskowym lotnisku spotkał się z kadrą dowódczą Sił Powietrznych oraz z pilotami pełniącymi misję nad państwami bałtyckimi Baltic Air Policing oraz w Polsce w ramach Aviation Detachmnet.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.10.2014, 18:44 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |