Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: rozpoczął się cykl szkoleń dla ukraińskich urzędników i działaczy kultury (komunikat)

14.10.2014, 14:41aktualizacja: 14.10.2014, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Prezentacja polskich doświadczeń transformacji sektora kultury w gronie ukraińskich urzędników i działaczy to odpowiedź na prośbę strony ukraińskiej. W pięciu warsztatach w Kijowie wezmą udział urzędnicy, specjaliści i przedstawiciele świata kultury, kadra zarządzająca Ministerstwa Kultury Ukrainy oraz przedstawiciele tamtejszych instytucji. Dzisiejsze spotkanie otworzyli minister kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk i Dyrektor Generalny MKiDN Jacek Olbrycht.

Zarządzanie i finansowanie kultury w Polsce, ochrona dziedzictwa kulturowego, promocja kultury za granicą, cyfryzacja i digitalizacja zbiorów, rola samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego przez kulturę – to główne tematy, które omówią uczestnicy szkoleń.

W programie uwzględniono również prezentację działalności i doświadczeń polskich instytucji zajmujących się rozwojem poszczególnych obszarów kultury. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Książki, Międzynarodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Departament Współpracy z Zagranicą MKiDN organizuje spotkania na prośbę ukraińskiego resortu kultury, w związku z planowaną reformą polityki kulturalnej.

Współorganizatorem cyklu jest Instytut Polski w Kijowie. Spotkania finansuje MKiDN.

Zaplanowano pięć szkoleń:

13-15 października – „Zarządzanie i finansowanie kultury w Polsce”

28-30 października – „Ochrona dziedzictwa kulturowego”

24-26 listopada – „Promocja kultury za granicą”, „Cyfryzacja i digitalizacja zbiorów” oraz „Rola samorządów”.

Współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego to jeden z priorytetów międzynarodowej działalności MKiDN. Partnerstwo Wschodnie to zatwierdzona przez Radę Europejską 19-20 marca 2009 r. autorska inicjatywa Polski i Szwecji, która została z sukcesem wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Odbiorcami projektu są: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdowa i Ukraina. Do głównych celów Programu ds. Kultury Komisja Europejska zalicza wsparcie reformy polityki kulturalnej na szczeblu rządowym w państwach PW oraz wzmacnianie regionalnych więzi i dialogu międzykulturowego między UE a regionem PW. Całkowity budżet Programu ds. Kultury PW wynosi 12 mln euro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2014, 14:41
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ