Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk i Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn wzięli dzisiaj (20 października 2014 r.) udział w otwarciu XI. Ogólnopolskiej Konferencji "Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw", która odbywa się w Warszawie.
- Priorytetem resortu sprawiedliwości jest zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwym grupom pokrzywdzonych, w tym dzieciom i pokrzywdzonym przemocą seksualną. Ministerstwo Sprawiedliwości w 2007 r. przystąpiło do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci i zaangażowało się w procedurę certyfikacji przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków – powiedział Minister Cezary Grabarczyk. Wskazał także na ważną rolę, jaką pełnią podczas przesłuchań sędziowie, biegli psychologowie, prokuratorzy i adwokaci.
Podczas dzisiejszej konferencji Minister Sprawiedliwości wręczył kolejne Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Przypomniał, że Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z resortem sprawiedliwości opracowały standardy, jakie winny spełniać miejsca, w których są przesłuchiwane dzieci. Miejsca te po obejrzeniu oraz akceptacji przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.
- Mam nadzieję, że uruchomiona w kwietniu 2008 r. procedura certyfikowania pokoi przesłuchań będzie procesem ciągłym i przyczyni się do poprawy sytuacji małych świadków- powiedział Minister Cezary Grabarczyk.
Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań (od numeru 77 do 86) Minister Cezary Grabarczyk wręczył przedstawicielom:
- Domu Dziecka w Łobzie,- Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Tomyślu, - Sądu Rejonowego w Słubicach, - Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, - Sądu Rejonowego w Grójcu, - Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego nr 2 w Warszawie, - Sądu Rejonowego w Lipnie, - Sądu Rejonowego w Olkuszu, - Sądu Okręgowego w Olsztynie, - Sądu Rejonowego w Radomsku.
Pokoje te zostały w roku 2014 uznane przez prawników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz psychologów Fundacji Dzieci Niczyje za miejsca przyjazne i bezpieczne dla przesłuchiwanych dzieci oraz służące prawidłowemu gromadzeniu i zabezpieczaniu materiału dowodowego do toczących się przy udziale dzieci postępowań.
Po sesji plenarnej poświęconej przeciwdziałaniu przestępstwom związanym z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, przewidziano kilkanaście sesji równoległych, m.in.: "Strategia postępowania ze sprawcami przestępstw seksualnych wobec dzieci", "Kurator procesowy – pomiędzy praktyką a potrzebami dziecka ofiary przestępstwa", "Nadopiekuńczość jako forma krzywdzenia dziecka", "Standardy Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dzieci", czy też "Protokół przesłuchiwania dzieci – uniwersalna metoda efektywnego i przyjaznego dziecku gromadzenia materiałów dowodowych".
Sesje równoległe skierowane są między innymi do sędziów, prokuratorów i biegłych psychologów, członków zespołów interdyscyplinarnych i osób pracujących z dziećmi ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego.
Dzień pierwszy Konferencji zakończy się projekcją filmu "Uwikłani" w reżyserii Lidii Dudy. Dzień drugi, to sesje równoległe poświęcone problematyce związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, dziecko w procedurze "Niebieskie Karty", porwania rodzicielskie i wiele innych tematów w piętnastu sesjach skierowanych do różnych grup zawodowych, mających w swojej pracy kontakt z dzieckiem pokrzywdzonym przestępstwem.
Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Dzieci Niczyje.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.10.2014, 16:01 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |