Newsletter

UOKiK: rowery dla dzieci - inspekcja handlowa (komunikat)

07.11.2014, 11:10aktualizacja: 07.11.2014, 11:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Brak osłony łańcucha rowerowego, niepełne informacje w instrukcji lub jej brak – to najczęstsze nieprawidłowości z kontroli rowerów dla dzieci. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK zbadała 303 partie rowerów, fotelików i bagażników. Zastrzeżenia wzbudziła co trzecia partia – nieprawidłowości zostały od razu wyeliminowane

Kontrola Inspekcji Handlowej (IH) odbyła się w II kwartale 2014 roku na terenie całego kraju. Inspektorzy sprawdzali bezpieczeństwo i oznakowanie rowerów dla dzieci, fotelików do przewożenia najmłodszych czy bagażników. Sprawdzono 303 partie produktów u 66 przedsiębiorców, zakwestionowano 106 partii (35 proc.). Dla porównania – w II kwartale 2013 roku zastrzeżenia inspektorów wzbudziło 40 proc. partii. Sprawdzane w tym roku produkty kwestionowano ze względu na niepełne informacje w instrukcji obsługi (76), jej brak (11), dołączenie jedynie instrukcji w języku obcym (4). Ponadto, w rowerach dla dzieci brakowało osłony łańcucha (6 partii).

Cieszy fakt, że większość przedsiębiorców (32 spośród 37, u których wykryto nieprawidłowości) natychmiast wyeliminowała nieprawidłowości – np. uzupełnili brakujące informacje lub zwracali nieprawidłowo oznakowane towary do dostawców. Produkty, które stwarzały zagrożenie dla najmłodszych, dwie partie zostały wycofane ze sprzedaży. Ponadto, Prezes UOKiK wszczął dwa postępowania wobec towarów, które nie spełniały wymagań bezpieczeństwa. Ze względu na nadal występujące nieprawidłowości kontrole tych produktów będą kontynuowane w kolejnych latach.

Rodzicu – kupujesz dziecku rower – pamiętaj o:

Nie kieruj się tylko ładnym wyglądem czy atrakcyjną ceną - dopasuj rower do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka.

Elementy rowerów, z którymi dziecko ma kontakt podczas jazdy nie powinny mieć zadziorów, pęknięć oraz ostrych krawędzi, elementy wystające powinny być zaokrąglone, a wszelkiego rodzaju śruby odpowiednio zabezpieczone.

Sprawdź hamulce - każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej dwa niezależne układy hamulcowe, z czego co najmniej jeden z nich powinien działać na koło przednie i jeden na koło tylne.

W rowerach dla dzieci hamulec tylny powinien być uruchamiany stopami rowerzysty poprzez nacisk na pedały. Rowery dziecięce nie powinny mieć elementów podtrzymujących stopę w pedałach (np. pasków).

Rowery dla najmłodszych muszą mieć pełną ochronę łańcucha (osłania łańcuch z boku, od góry oraz przednie i tylne koło łańcuchowe).

Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.11.2014, 11:10
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii