Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: rozpoczął się program Polski Erasmus dla Ukrainy (komunikat)

20.11.2014, 14:36aktualizacja: 20.11.2014, 14:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Pierwsi ukraińscy studenci, stypendyści programu Polski Erasmus dla Ukrainy, zaczynają studia na polskich uczelniach.

Polski Erasmus dla Ukrainy to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach programu w tym roku na polskich uczelniach studiować będzie 85 ukraińskich studentów, mieszkających na terenach działań militarnych. Kształcenie się na dobrych uczelniach ma wesprzeć budowanie demokratycznych instytucji i rozwój kapitału społecznego na Ukrainie.

– Ukraina jest dziś w szczególnej trudnej sytuacji budowania demokratycznego państwa. Kluczowe w demokracji jest wzmacnianie instytucji demokratycznych; wzmacnianie kapitału społecznego, dbanie o przyszłość młodych ludzi – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Pięćdziesięciu pierwszych studentów już rozpoczęło studia na dwunastu uczelniach. Są to: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Szczeciński. Docelowo w programie weźmie udział 20 uczelni.

– Przyjmowanie studentów ukraińskich na polskie uczelnie w ramach Polskiego Erasmusa dla Ukrainy jest też elementem umiędzynarodawiania uczelni. Ważne jest, by nie tworzyć osobnych akademików, enklaw dla obcokrajowców, ale za to tworzyć programy na uczelniach, które pomogą budować jedną akademicka społeczność – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Studenci ukraińscy studiować będą przede wszystkim: zarządzanie, europeistykę, ekonomię, informatykę, transport, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn oraz automatykę i robotykę.

– Chcemy, by na dobrze prowadzonych kierunkach studiów w Polsce młodzi Ukraińcy zdobyli wiedzę o Europie, o stanowieniu europejskiego prawa i budowania europejskiej wspólnoty, wiedzę o zarządzaniu administracją i instytucjami demokratycznego państwa. W pakiecie stypendialnym proponujemy też stypendia na kierunkach technicznych – ważnych do budowania innowacyjnej gospodarki – mówi minister nauki.

Polski Erasmus dla Ukrainy skierowany jest do mieszkańców całej Ukrainy. Pierwszeństwo mają wnioski osób z terenów objętych działaniami militarnymi, które straciły źródło utrzymania. Program stypendialny zbudowany jest na podobnym założeniu jak europejskie programy Erasmus i Erasmus +, które pozwalają na odbycie części studiów w jednym z państw Unii Europejskiej.

Stypendyści programu Polski Erasmus dla Ukrainy będą bezpłatnie studiować w Polsce dwa semestry. Dodatkowo otrzymają 900 zł stypendium na utrzymanie się.

Koszt programu to ponad 10,7 mln zł. Skorzysta z niego łącznie 550 osób – 500 studentów oraz 50 doktorantów. Dofinansowanie polskiego rządu obejmie studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie na polskich uczelniach oraz koszty utrzymania w czasie rocznego pobytu w Polsce.

* * *

Obecnie studenci z Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców studiujących w Polsce: 42 procent. W roku akademickim 2013/2014 w naszym kraju studiowało 15 tys. obywateli Ukrainy, 4 tys. z nich już teraz otrzymuje różnego rodzaju dofinansowanie (zwolnienia z opłat za studia, stypendia).

Informacje przydatne studiującym w Polsce Ukraińcom podaje specjalny, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego serwis dla studiujących www.go-poland.pl Ma on także wersję ukraińską www.go-poland.pl/uk

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2014, 14:36
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ