Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: ws. nominacji dla nowych ambasadorów RP (komunikat)

01.12.2014, 18:07aktualizacja: 01.12.2014, 18:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna wręczył dzisiaj nominacje pięciu nowym ambasadorom. Andrzej Byrt będzie reprezentować Polskę w Paryżu, Wiesław Tarka w Sztokholmie, Jerzy Marek Nowakowski w Erywaniu. Marek Całka obejmie polską placówkę w Azerbejdżanie (akredytacja również w Turkmenistanie), a Jolanta Janek na Malcie.

– Mimo że będziecie Państwo pełnić swoje misje w trudnym czasie, mam nadzieję, że dzięki Państwa pracy Polska będzie odbierana jeszcze lepiej. To ważne dla nas wszystkich, dla MSZ, dla naszego kraju – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Gratulując nominacji ambasadorom minister Schetyna podkreślił ponadto, jak ważna jest realizacja przez polską dyplomację zadań, o których mówił podczas niedawnego exposé w Sejmie. Jednym z istotnych działań przyszłych polskich ambasadorów będzie m.in. prowadzenie skutecznej dyplomacji ekonomicznej.

Zabierając głos w imieniu nowych ambasadorów, Jerzy Marek Nowakowski podziękował za okazane zaufanie. Zwrócił także uwagę, że dyplomacja to nie tylko promocja kraju poza granicami – Ważna jest również współpraca gospodarcza, kwestie bezpieczeństwa – podkreślił ambasador Nowakowski.

Andrzej Byrt

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Francuskiej

Andrzej Byrt od 2009 r. był prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dwukrotnie pełnił funkcję Ambasadora RP w Berlinie – w latach 2002-2006 i 1995-2001. W latach 2001-2002 podsekretarz stanu w MSZ. W latach 1992-1995 podsekretarz stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. W latach 1987-1992 był radcą handlowym w Biurze Radcy Handlowego w Brukseli. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu (ekonomika handlu zagranicznego). W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Odznaczony – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, estońskim Orderem Białej Gwiazdy II klasy. Zna języki niemiecki, angielski, francuski, rosyjski.

Marek Całka

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu i Turkmenistanie

Marek Całka od 2011 r. był zastępcą dyrektora w Departamencie Wschodnim. W MSZ od 1993 r. W latach 2007-2010 pełnił funkcję Ambasadora RP w Seulu. W latach 2000-2003 był radcą w Ambasadzie RP w Moskwie, w latach 1999-2000 w Ambasadzie RP w Budapeszcie. Długoletni pracownik Departamentu Strategii MSZ. W 2006 r. był doradcą sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent Wydziału Historycznego UW. Autor licznych artykułów publicystyczno-naukowych na temat Europy Wschodniej. Zna języki angielski i rosyjski.

Jolanta Janek

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Malty (pierwszy ambasador wizytujący w polskiej służbie zagranicznej

Jolanta Janek jest pracownikiem MSZ od 1990 r. Od 2012 r. pełniła funkcję naczelnika Wydziału Europy Zachodniej w randze radcy ministra. W latach 2008-2012 była I radcą w Departamencie Europy Zachodniej i Północnej, a w latach 2006-2008 zastępcą dyrektora w Departamencie Azji i Pacyfiku i zastępcą dyrektora w Sekretariacie Ministra. W latach 2003-2006 pełniła funkcję I sekretarza w Departamencie Systemu Informacji, a w latach 2002-2003 w Protokole Dyplomatycznym. W latach 1998-2002 była I sekretarzem w Ambasadzie RP w Rzymie. Absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki i studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej. Jolanta Janek jest autorką artykułów poświęconych problematyce społecznej i gospodarczej we Włoszech oraz w krajach azjatyckich, opublikowanych w wydawnictwach SGH oraz w periodyku „Gospodarka Narodowa”. Zna języki angielski, hiszpański i włoski.

Jerzy Marek Nowakowski

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii

Jerzy Marek Nowakowski od 2010 r. pełnił funkcję Ambasadora RP w Rydze. W latach 2008-2010 był prezesem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, w latach 2007-2009 dyrektorem Centrum Wschodniego w Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University. Od 1997 do 2001 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu, głównego doradcy ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył studia doktoranckie z dziedziny nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor wielu publikacji na temat historii najnowszej i polityki międzynarodowej oraz programów publicystycznych w TVP. Zna języki angielski i rosyjski.

Wiesław Tarka

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji

Wiesław Tarka od 2012 r. był dyrektorem Inspektoratu Służby Zagranicznej. W latach 2008-2012 Ambasador RP w Zagrzebiu. Od 2005 do 2008 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 2003-2004 pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, w latach 2004-2005 był zastępcą dyrektora Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy. Dwukrotnie pracował w Ambasadzie RP w Sztokholmie – w latach 1991-1996 jako II sekretarz, a następnie w latach 1998-2002 jako I sekretarz.

Absolwent filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Autor publikacji z dziedziny językoznawstwa, literatury i nauk politycznych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta oraz chorwackim Orderem Księcia Branimira ze Wstęgą. Zna języki angielski, szwedzki, chorwacki, niemiecki, francuski, rosyjski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.12.2014, 18:07
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ