Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Laureatem XIV edycji wyróżnienia został były sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, niedawny europoseł, ekspert do spraw wschodnich Paweł Kowal.
– Patrzący na nas dzisiaj z góry redaktor Giedroyć musi być zadowolony z wyboru tegorocznego laureata nagrody jego imienia – powiedział minister Schetyna wręczając wyróżnienie Pawłowi Kowalowi podczas uroczystości odbywającej się 4 grudnia w Warszawie. – Różnimy się w różnych sprawach z laureatem, ale myślę, że obaj możemy stwierdzić, iż jesteśmy uczniami Jerzego Giedroycia – dodał. Podkreślił też zaangażowanie laureata w sprawy wschodnie, zwłaszcza w zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską.
– Dzieło, które stworzył Jerzy Giedroyć wciąż żyje, choć paryska „Kultura” nie ukazuje się już od 14 lat – podkreślił szef MSZ. Zwrócił uwagę, że dzieło to trafnie charakteryzuje pisarz i badacz historii „Kultury” Wojciech Karpiński – Redaktor wraz z grupą skupionych wokół niego ludzi chcieli, by powstał kanon swobodnej i sensownej myśli. Pragnęli utrwalić silny nurt polszczyzny, który pomagałby w budowie swobodnego polskiego domu, swobodnej przestrzeni duchowej polskiej, europejskiej, ludzkiej – powiedział Schetyna cytując Karpińskiego.
– Nie było popularne przyznać na łamach pisma dystrybuowanego głównie wśród emigrantów z Polski o przedwojennych granicach, że należy bezwzględnie zrzec się wszelkich pretensji do Wilna i Lwowa – zwrócił uwagę szef polskiej dyplomacji. – Giedroyć zapłacił za to spadkiem liczby prenumeratorów „Kultury” w latach 50. Czas jednak pokazał, że miał absolutną rację i dziś nikt przy zdrowych zmysłach nie zakwestionuje tych słów – przypomniał.
Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowiła redakcja dziennika „Rzeczpospolita” we współpracy z Instytutem Literackim w Paryżu w pierwszą rocznicę śmierci twórcy, w 2001 r. Laureatami są osoby lub instytucje kierujące się w swojej działalności zasadami nakreślonymi przez wieloletniego redaktora naczelnego paryskiej „Kultury”. Zawiera się w tym bezinteresowne działanie dla dobra państwa, umacnianie ojczyzny na forum europejskim oraz budowanie dobrych i trwałych relacji z narodami Europy Wschodniej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.12.2014, 17:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |