Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podsumowanie obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych było tematem trzeciego spotkania polsko-tureckiego komitetu odpowiedzialnego za organizację tych wydarzeń. Stronie polskiej przewodniczyła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, a delegacji tureckiej Murat Selim Esenli, zastępca podsekretarza stanu w MSZ Republiki Turcji.
Podczas spotkania przedstawiono listę zakończonych oraz wciąż trwających projektów i wydarzeń. Obchody zainaugurowała wystawa w Stambule „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko - tureckich”, którą obejrzało 42 tys. osób. Wystawy polskiego plakatu podczas Festiwalu grafiki - Grafist 18 w Stambule odwiedziło 66 tys. zwiedzających. Polscy artyści brali też udział w festiwalach muzyki klasycznej w Stambule, Ankarze i Antalyi. Jednocześnie wiele tureckich wydarzeń kulturalnych zostało zrealizowanych w Polsce. - Dzięki działalności obu stron wiedza o Polsce w Turcji staje się coraz bardziej powszechna, jednocześnie Turcja jest coraz bardziej popularna w Polsce – zaznaczyła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys.
W uroczystej inauguracji obchodów 600-lecia w marcu w Stambule uczestniczyli prezydenci Polski i Turcji, Bronisław Komorowski i Abdullah Gul. Premierzy Ewa Kopacz i Ahmet Davutoglu wzięli udział w koncercie zamykającym obchody w Teatrze Narodowym 8 grudnia w Warszawie. Część wydarzeń wciąż trwa, m.in. wystawa „Orientalizm w sztuce polskiej” w Muzeum Pera w Stambule, współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie. W jej otwarciu uczestniczyła w październiku minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Jedną z myśli przewodnich uroczystości obchodów było hasło „600 years and beyond”. Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys i Murat Selim Esenli zgodzili się, że trzeba dalej pogłębiać relacje dwustronne, a szczególnie wzmacniać współpracę w dziedzinie kultury, nauki, edukacji i kontaktów międzyludzkich. - Bliska, polsko-turecka współpraca będzie wzmacniać wzajemne poznanie, a także pozytywnie wpływać na wzrost wymiany handlowej między naszymi krajami – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/ malk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.12.2014, 16:58 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |