Newsletter

MAC: uzgodnienia z Komisją Europejską ws. programów na lata 2014-2020 (komunikat)

22.12.2014, 15:27aktualizacja: 22.12.2014, 15:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Komisja Europejska przyjęła już 5 krajowych programów operacyjnych. Program Inteligentny Rozwój oczekuje na taką decyzję. Zakończyły się też negocjacje programów regionalnych (RPO). Komisja sukcesywnie je zatwierdza. Polsce zależy na jak najszybszym przyjęciu wszystkich programów – jeszcze w grudniu lub na początku 2015 r.

PIĘĆ PROGRAMÓW PRZYJĘTYCH

Dotychczas Komisja Europejska zatwierdziła 5 krajowych programów operacyjnych:

- Polska Cyfrowa (PO PC),

- Program Pomoc Techniczna (PO PT),

- Program Polska Wschodnia (PO PW),

- Program Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ),

- Program Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

PO PC to prawie 2,2 mld euro z UE na szerokopasmowy internet, e-administrację i podniesienie kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

PO PT to nieco ponad 700 mln euro z UE na „oliwienie” systemu wdrażania funduszy unijnych w Polsce tak, by inwestowanie tych pieniędzy odbywało się prawidłowo (m.in. szkolenia dla beneficjentów i pracowników instytucji wdrażających fundusze).

PO PW (2 mld euro z UE) to dodatkowe, obok programów krajowych i regionalnych, wsparcie dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Środki z programu trafią na przedsiębiorczość i innowacyjność, transport publiczny i drogi w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej oraz kolej.

PO IiŚ to, podobnie jak jego poprzednik z perspektywy 2007-2013 największy polski program operacyjny (27,4 mld euro z UE). Będzie źródłem funduszy na infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę zdrowia i kulturę.

PO WER (4,65 mld euro z UE i Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych) to fundusze na aktywizację zawodową osób młodych (15-29 lat), reformy polityk publicznych w obszarze rynku pracy, gospodarki i edukacji, rozwój szkolnictwa wyższego, wyższą jakość usług służby zdrowia i programy profilaktyczne oraz na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.

Na zatwierdzenie oczekuje jeszcze Program Inteligentny Rozwój (PO IR), czyli 8,6 mld euro z UE, które zainwestujemy w innowacyjność polskiej gospodarki, współpracę nauki z biznesem, rynkowe wdrażanie efektów badań.

Programy regionalne, nad którymi pieczę sprawują zarządy poszczególnych województw, to w sumie 31,3 mld euro. Programy są sukcesywnie przyjmowane przez Komisję Europejską.

W CO ZAINWESTUJEMY

W nowej perspektywie akcent położymy na działania prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki opartej na wiedzy, kapitale intelektualnym oraz korzyściach z przemian cyfrowych – a nie na niskich kosztach pracy. Lwia część środków (ponad połowa z 40,2 mld euro dla Polski z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) trafi na wsparcie badań naukowych, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarkę niskoemisyjną.

Większy nacisk położymy na osiąganie założonych efektów. W 2019 roku Komisja Europejska powie "sprawdzam" i przeprowadzi przegląd efektów programów wyrażonych wskaźnikami. Wynikiem będą decyzje o przyznaniu poszczególnym częściom programów puli środków zwanej rezerwą wykonania.

Zdecydowanie więcej środków niż w obecnej perspektywie (40 proc. puli wobec 25 proc. w latach 2007-2013) podzielą marszałkowie województw w ramach programów regionalnych. To oni najlepiej znają swoje regiony, ich mocne strony i specyficzne problemy. W związku z tym najlepiej ukierunkują wsparcie. Programy regionalne będą dwufunduszowe, tzn., że można będzie z nich pozyskać środki na projekty „miękkie” (dotyczące np. podnoszenia kwalifikacji pracowników, szkoleń, outplacementu) oraz typowo inwestycyjne. Dzięki takiej koordynacji wsparcia pomoże zwiększyć skuteczność inwestowania funduszy unijnych.

Wybrane obszary, w które zainwestujemy:

- przedsiębiorczość – około 20 mld euro

- budowa i modernizacja dróg – blisko 15 mld euro

- kolej – około 10 mld euro,

- transport publiczny – około 4,4 mld euro,

- aktywizacja zawodowa i poprawa sytuacji na rynku pracy osób młodych (15-29 lat) – prawie 1,8 mld euro,

- szkolnictwo wyższe – około 1,2 mld euro,

- dostęp do szerokopasmowego internetu – ponad 1 mld euro,

- cyfryzacja administracji, usługi publiczne dostępne przez internet – prawie 1 mld euro,

- bezpieczeństwo energetyczne – ponad 1 mld euro.

Głównymi beneficjentami pozostaną przedsiębiorcy i samorządy.

KALENDARIUM NEGOCJACJI:

- styczeń 2014 r. – Rada Ministrów przyjęła Umowę Partnerstwa i krajowe programy operacyjne. Polska jako pierwszy kraj przesłała Umowę do KE. Do Komisji trafiły też programy krajowe;

- kwiecień 2014 r. – do KE przesłane zostały programy regionalne;

- 23 maja 2014 r. – Komisja Europejska po negocjacjach z Polską przyjęła Umowę Partnerstwa. Była to trzecia umowa przyjęta przez Komisję – po dokumentach duńskim i niemieckim;

- lipiec – listopad 2014 r. - trwały negocjacje programów krajowych. Wszystkie programy krajowe zostały przekazane do zatwierdzenia KE w dniach 29 października – 10 grudnia;

- wrzesień – grudzień 2014 r. – trwały negocjacje RPO;

- grudzień 2014 r. – Komisja Europejska zatwierdziła 7 programów krajowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.12.2014, 15:27
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ