Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polska dyplomacja 2014 - podsumowanie (komunikat)

23.12.2014, 15:40aktualizacja: 23.12.2014, 15:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Rok 2014 upłynął dla polskiej dyplomacji pod znakiem kryzysu na Ukrainie i reakcji na wzrost zagrożeń na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. Staraliśmy się działać nie tylko reaktywnie, ale wpływać na bieg wydarzeń, zwłaszcza współkreując politykę UE i NATO. Oto najważniejszych 10 wydarzeń polskiej dyplomacji roku 2014.

1. Udział ministra Radosława Sikorskiego w misji mediacyjnej UE na Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji wraz z szefami dyplomacji pozostałych państw Trójkąta Weimarskiego Francji i Niemiec wzięli udział w misji mediacyjnej między ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem a liderami opozycji. W jej wyniku 21 lutego doszło do przerwania rozlewu krwi na Majdanie.

Szef polskiej dyplomacji mediuje na rzecz rozwiązania kryzysu na Ukrainie (https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/szef_polskiej_dyplomacji_mediuje_na_rzecz_rozwiazania_kryzysu_na_ukrainie)

2. Wręczenie Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy w rocznicę 25-lecia polskiej wolności. W przeddzień 25. rocznicy polskiej wolności na Zamku Królewskim w Warszawie po raz pierwszy wręczono Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy dla osoby zasłużonej na rzecz przemian demokratycznych i promocji transformacji. Pierwszym laureatem został duchowy lider Tatarów krymskich Mustafa Dżmilew. W uroczystej kolacji po zakończeniu gali wziął udział prezydent USA Barack Obama.

Nagroda Solidarności dla Mustafy Dżemilewa z Ukrainy (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/polityka_zagraniczna/prawa_czlowieka/nagroda_solidarnosci_dla_mustafy_dzemilewa)

3. Otwarcie nowoczesnych siedzib konsulatów w Manchesterze i Londynie. Polska służba konsularna stale się modernizuje dla poprawy komfortu i szybkości obsługi obywateli za granicą, zwłaszcza w państwach, w których jest wielu Polaków z tzw. nowej emigracji. Nowoczesne konsulaty obsługują kilkuset interesantów dziennie, a średni czas obsługi w Manchesterze zmniejszył się z blisko 2 godz. do zaledwie 30 minut. W zeszłym roku została oddana również nowa siedziba konsulatu RP w Kolonii.

Oficjalne otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/oficjalne_otwarcie_konsulatu_generalnego_rp_w_manchesterze)

Minister Radosław Sikorski z wizytą w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_radoslaw_sikorski_z_wizyta_w_konsulacie_generalnym_rp_w_kolonii)

4. Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Pod koniec sierpnia europejscy przywódcy jednogłośnie wybrali polskiego premiera na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Będzie on koordynował spotkania szefów państw i rządów UE oraz wypracowywał wspólne stanowiska w najważniejszych kwestiach dotyczących przyszłości Unii.

Donald Tusk nowym Przewodniczącym Rady Europejskiej (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/donald_tusk_nowym_przewodniczacym_rady_europejskiej)

5. Szczyt NATO w Newport wzmacniający wschodnią flankę Sojuszu. Na początku września szczyt NATO w walijskim Cardiff podjął decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu w obliczu nowych zagrożeń. Zreformowane zostaną siły szybkiego reagowania NATO a we wschodnich państwach Sojuszu utrzymana zostanie stała rotacyjna obecność wojsk NATO.

Szczyt NATO wzmocnił wschodnią flankę sojuszu (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/szczyt_nato_wzmocnil_wschodnia_flanke_sojuszu)

6. Grzegorz Schetyna zastąpił Radosława Sikorskiego na stanowisku szefa polskiej dyplomacji. 22 września prezydent Bronisław Komorowski powołał Grzegorza Schetynę na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Nowy szef polskiej dyplomacji wygłosił 6 listopada w Sejmie Informację Rady Ministrów o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.

Powołanie Grzegorza Schetyny na stanowisko ministra spraw zagranicznych (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/powolanie_grzegorza_schetyny_na_stanowisko_ministra_spraw_zagranicznych)

Minister Grzegorz Schetyna o priorytetach polskiej dyplomacji (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_grzegorz_schetyna_o_priorytetach_polskiej_dyplomacji)

7. Wizyty w Warszawie nowego sekretarza generalnego NATO i Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jens Stoltenberg i Federica Mogherini wybrali Polskę za cel swoich pierwszych wizyt po wyborze na wysokie stanowiska. Rozmawiano o przyszłości i priorytetach NATO i UE wobec nowych wyzwań.

Grzegorz Schetyna rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/grzegorz_schetyna_rozmawial_z_sekretarzem_generalnym_nato)

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini z wizytą w Warszawie (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/szefowa_unijnej_dyplomacji_federica_mogherini_z_wizyta_w_warszawie)

8. Obchody 600-lecia stosunków polsko-tureckich. Dla uczczenia 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w mijającym roku w Polsce i Turcji zrealizowano ponad 250 projektów i wydarzeń, a także kilkadziesiąt w państwach trzecich, dzięki zaangażowaniu placówek dyplomatycznych obu krajów. Obchody zainaugurowała wystawa w Stambule „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko - tureckich”, którą obejrzało 42 tys. osób.

Podsumowanie obchodów 600-lecia stosunków polsko-tureckich (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/podsumowanie_obchodow_600_lecia_stosunkow_polsko_tureckich)

9. Sędzia Piotr Hofmański został wybrany członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Profesor Hofmański, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych ekspertów w dziedzinie procedury karnej w Polsce, obejmie stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w latach 2015-2024. Będzie pierwszym polskim sędzią w historii Trybunału.

Polak po raz pierwszy w historii sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polak_po_raz_pierwszy_w_historii_sedzia_miedzynarodowego_trybunalu_karnego_)

10. Transport pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy wschodniej. 34 ciężarówki Państwowej Straży Pożarnej przewożące ponad 150 ton najpilniejszej pomocy rzeczowej, wyruszyły z Warszawy 17 grudnia i dwa dni później dotarły do Charkowa. Transport jest odpowiedzią polskiego rządu na apel ukraińskich władz o udzielenie wsparcia najbardziej potrzebującym mieszkańcom tego kraju w obliczu zbliżającej się zimy.

Pomoc humanitarna dla uchodźców z Ukrainy wschodniej (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/pomoc_humanitarna_dla_uchodzcow_z_ukrainy_wschodniej)

Polska pomoc humanitarna dotarła na Ukrainę (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/polska_pomoc_humanitarna_dotarla_na_ukraine)

Ponadto MSZ realizował w ciągu roku standardowe zadania, jak pomoc i opieka konsularna nad Polakami zagranicą, promocja dobrego imienia Polski w świecie, wzmacnianie polskiej obecności gospodarczej zagranicą, pomoc rozwojowa i dzielenie się z partnerami polskim dorobkiem transformacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.12.2014, 15:40
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ