Newsletter

BBN: nowy numer kwartalnika BBN: 10 lat w Unii Europejskiej (komunikat)

30.12.2014, 16:04aktualizacja: 30.12.2014, 16:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- BBN informuje:

Mimo że NATO pozostaje głównym międzynarodowym gwarantem bezpieczeństwa militarnego zarówno Polski, jak i państw Europy Środkowej, to reakcja na konflikt rosyjsko-ukraiński pokazuje, że także Unia Europejska ma ogromny potencjał odstraszania gospodarczego, możliwy do realizowania za pomocą sankcji. Może ona zatem uzupełniać kompetencje Sojuszu w zakresie bezpieczeństwa pozamilitarnego, także w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, finansowego i społecznego – wyraził przekonanie Prezydent RP Bronisław Komorowski na łamach najnowszego numeru kwartalnika Bezpieczeństwo Narodowe. W tym kontekście Prezydent podkreślił potrzebę zaangażowania Polski w rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

Ostatnia tegoroczna publikacja Biura Bezpieczeństwa Narodowego w całości została poświęcona problematyce Unii Europejskiej, aby uhonorować 10-lecie polskiego członkostwa. W jubileuszowym numerze eksperci zmierzyli się z podsumowaniem dekady oraz skoncentrowali się na wyzwaniach, przed jakimi stoi wspólnota europejska.

Kryzys ukraińsko-rosyjski uwidocznił potrzebę stworzenia nowej strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej, o czym piszą minister Stanisław Koziej oraz Ryszarda Formuszewicz. Autorzy podkreślają, że konflikt na Ukrainie wymusił na państwach członkowskich przekonanie o potrzebie refleksji strategicznej na temat roli UE w kontekście wzmocnienia jej podmiotowości w dziedzinie bezpieczeństwa. Ambasador Maciej Popowski w swoim tekście zwraca natomiast uwagę na fakt, że kryzys ukraiński wzmocnił więzi transatlantyckie oraz odnowił dynamikę współpracy między UE a USA.

Prof. Roman Kuźniar przedstawił rys historyczny Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, jako inicjatywy mającej duże perspektywy, lecz ostatecznie przeistaczającej się w bolesne rozczarowanie. Paweł Świeboda skoncentrował się na ewolucji polskiego stanowiska dotyczącego kształtu instytucjonalnego, UE w kontekście objęcia przez Donalda Tuska urzędu przewodniczącego Rady Europejskiej.

Niezwykle ważny udział Polski w programie badawczym UE pt. Horyzont 2020 przedstawił w swoim artykule Nauka i technologia na rzecz bezpieczeństwa państwa w polskich realiach prof. Michał Kleiber. Tematykę unijnej polityki wschodniej i polskiego zaangażowania w Partnerstwo Wschodnie podjął Paweł Kowal. Natomiast o relacjach UE-Chiny można przeczytać w materiale dr. hab. Krzysztofa Miszczaka. Problematykę gospodarczą podjęli dr Andrzej Arendarski w artykule Polscy przedsiębiorcy w UE. 10 lat doświadczeń wobec wyzwań przyszłości oraz Bogusław Sonik opisując perspektywy wydobycia gazu z łupków w Europie, a przede wszystkim w Polsce.

Powyższe artykuły zostały opublikowane w kwartniku naukowym Biura Bezpieczeństwa Narodowego „Bezpieczeństwo Narodowe” nr 32 oraz dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej BBN.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.12.2014, 16:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ