Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Ostatnie 100 dni od powołania rządu premier Ewy Kopacz i objęcia teki ministra spraw zagranicznych przez Grzegorza Schetynę było w resorcie dyplomacji okresem wytężonej pracy. Realizowaliśmy zadania wynikające z wzrostu zagrożeń u granic Unii Europejskiej i NATO. Na szczególną uwagę zasługują następujące przedsięwzięcia:
Pomoc dla Polaków w Donbasie i przygotowania do ewakuacji. MSZ, wspólnie z MSW, prowadzi intensywne przygotowania do ewakuacji osób polskiego pochodzenia z Donbasu. Operacja wchodzi obecnie w decydującą fazę. W tym tygodniu w Konsulacie Generalnym RP w Charkowie ruszyła specjalna całodobowa infolinia dla osób, które zgłosiły się do ewakuacji, a w parafii rzymsko-katolickiej został odczytany list do miejscowych Polaków przedstawiający ogólne zasady ewakuacji. Pod koniec grudnia konsulat w Charkowie zakończył przyjmowanie zgłoszeń od osób zainteresowanych ewakuacją. Na wschodnią Ukrainę udała się też misja MSZ, by zebrać dodatkowe informacje i porozmawiać z osobami polskiego pochodzenia na temat ich sytuacji.
Depesza PAP ze wspólnej konferencji ministra Grzegorza Schetyny i minister Teresy Piotrowskiej, 30 grudnia 2014 (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/msz_i_msw__w_styczniu_mozliwa_ewakuacja_polakow_z_donbasu__depesza_pap_30_grudnia_2014)
Rzecznik Marcin Wojciechowski na temat pomocy Polakom z Donbasu, depesza PAP z 29 grudnia 2014 (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/msz__jestesmy_zdeterminowani__zeby_udzielic_pomocy_polakom_z_donbasu__depesza_pap_29_12_2014)
Ostatnie przygotowania do ewakuacji Polaków, depesza PAP z 5 stycznia 2014 (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/ostatnie_przygotowania_do_ewakuacji_polakow__depesza_pap_z_5_stycznia_2014)
Transport pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy wschodniej. 36 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej, przewożących ponad 150 ton najpilniejszej pomocy rzeczowej, wyruszyło z Warszawy 17 grudnia i dwa dni później dotarło do Charkowa. Transport był odpowiedzią polskiego rządu na apel ukraińskich władz o udzielenie wsparcia najbardziej potrzebującym mieszkańcom tego kraju w obliczu zbliżającej się zimy. Dzięki środkom polskiego MSZ, w ramach programu „Polska Pomoc”, udało się też przystosować do warunków zimowych ośrodek „Romaszka” pod Charkowem dla uchodźców z ogarniętego wojną Donbasu. W ośmiu budynkach spędzi zimę w sumie ponad 400 osób.
Pomoc humanitarna dla uchodźców z Ukrainy wschodniej (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/pomoc_humanitarna_dla_uchodzcow_z_ukrainy_wschodniej)
Polska pomoc humanitarna dotarła na Ukrainę (http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/polska_pomoc_humanitarna_dotarla_na_ukraine)
Uchodźcy z Donbasu w ośrodku pod Charkowem (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/uchodzcy_z_donbasu_w_osrodku_pod_charkowem)
Nowa platforma internetowa do rejestracji podróżnych „Odyseusz”. Pod adresem www.odyseusz.msz.gov.pl Polacy podróżujący za granicę mogą zgłaszać swój wyjazd służbom dyplomacji konsularnej. Nowa platforma powstała, by zebrać jak najwięcej danych i informacji na temat Polaków przebywających zagranicą, co umożliwi skuteczną i szybką reakcję w przypadku zagrożenia dla naszych obywateli. „Odyseusz” zapewni bezpieczeństwo podróżujących Polaków w czasie nieprzewidywalnych zdarzeń i wypadków losowych, takich jak kataklizmy, zamachy terrorystyczne, niepokoje społeczne.
„Odyseusz” - nowe narzędzie dla Polaków za granicą (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/0_odyseusz____nowe_narzedzie_dla_polakow_zagranica)
Polsko-Amerykański Tydzień Innowacyjności w Kalifornii. To największe wydarzenie z zakresu dyplomacji ekonomicznej zorganizowane przez MSZ, a także największa polska misja gospodarcza w USA. Podczas PATI Polska została zaprezentowana jako kraj z innowacyjnym biznesem, a polskie firmy zyskały szansę na nawiązanie bezpośrednich relacji z przedsiębiorcami amerykańskimi. W wydarzeniu wzięło udział 160 przedstawicieli polskich firm, reprezentujących innowacyjny biznes z sektorów takich jak: energetyka, IT&creative, biomedyczny, zielone technologie, finanse i rynek kapitałowy.
Ruszył Polsko-Amerykański Tydzień Innowacyjności w Kalifornii (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/ruszyl_polsko_amerykanski_tydzien_innowacyjnosci_w_kalifornii)
Polsko-amerykańskie rozmowy o innowacyjności w energetyce (http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/inne_kontynenty/ameryka_polnocna/polsko_amerykanskie_rozmowy_o_innowacyjnosci_w_energetyce)
Kompromis w sprawie pakietu klimatycznego. Podczas październikowego szczytu Rady Europejskiej, w którym polskiej delegacji przewodniczyła premier Ewa Kopacz, ustalono, że Unia Europejska ograniczy do roku 2030 emisję CO2 o co najmniej 40% (w porównaniu do 1990 r.). Polsce udało się jednak wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektro-energetycznego. Jak podkreślił sekretarz stanu ds. europejskich Rafał Trzaskowski, fakt, że Polsce udało się nie wziąć na swoje barki dodatkowych obciążeń w związku z walką z ociepleniem klimatu, jest najważniejszym osiągnięciem szczytu.
Wiceminister Rafał Trzaskowski dla PAP przed szczytem Rady Europejskiej, 8 października 2014 (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/trzaskowski__nie_zgodzimy_sie_na_dodatkowe_obciazenia_ws__redukcji_emisji)
Wywiad wiceministra Rafała Trzaskowskiego dla „Gazety Wyborczej” po szczycie Rady Europejskiej, 27 października 2014 (http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/unia_daje_na_nasze_elektrownie___wywiad_wiceministra_rafal_trzaskowskiego_dla_gazety_wyborczej__27_pazdziernika_2014)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.01.2015, 16:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |