Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Szacunki wybranych czynników mających istotny wpływ na skonsolidowane wyniki Grupy Kapitałowej LOTOS za 4 kwartał 2014 roku.
W związku z dynamicznymi zmianami czynników makroekonomicznych, związanymi głównie z obniżką notowań cen ropy i w konsekwencji produktów rafineryjnych oraz umocnieniem się kursu USD, w szczególności względem PLN, Zarząd Grupy LOTOS S.A. informuje o szacunkach wybranych czynników wpływających na skonsolidowany wynik Grupy Kapitałowej LOTOS.
1. Zawiązanie odpisów aktualizujących wartość zapasów w segmencie produkcji i handlu
W związku z obniżką notowań cen ropy naftowej i produktów rafineryjnych, Spółka zawiązała odpis aktualizujący bilansową wartość zapasów z uwagi na różnicę między kosztem wytworzenia, a cenami możliwymi do uzyskania (ang. ‘net realisable value') zgodnie z MSR 2.
Szacowana wartość odpisów dokonanych na poziomie skonsolidowanego raportowanego wyniku operacyjnego (wg MSSF) wyniosła około 0,4 mld PLN, obniżając skonsolidowany raportowany wynik operacyjny.
2. Przeszacowanie wartości zobowiązań finansowych denominowanych w walutach obcych
Przeszacowanie zadłużenia spółek Grupy Kapitałowej LOTOS denominowanego w walutach obcych, wynikające głównie z osłabienia PLN, może wynieść około 0,51 mld PLN, co uwzględniając stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń negatywnie wpłynie na skonsolidowany rachunek zysków i strat powiększając pozycję kosztów finansowych o szacunkową kwotę 0,27 mld PLN.
3. Szacunkowa wartość tzw. efektu LIFO
W związku ze stosowaną w Grupie Kapitałowej LOTOS wyceną kosztów zużycia surowców i półproduktów liczoną przy wykorzystaniu metody tzw. średniego ważonego kosztu (zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej), oraz silnie malejącym trendem notowań cen ropy naftowej, oczekiwana przez Zarząd wartość tzw. efektu LIFO (szacunkowa różnica między wyceną kosztów zużycia zapasów wg MSSF, a wyceną zużycia zapasów obliczoną wg. metodologii LIFO - zgodnie z metodologią opisaną przez Spółkę w raporcie bieżącym nr 29/2006) wyniosła ok. 0,8 mld PLN (wynik operacyjny wg LIFO wyższy niż wynik operacyjny raportowany).
Efekt LIFO, opisany powyżej, uwzględnia wartość odpisów, których szacunkowa wartość została podana w punkcie 1., oraz została pomniejszona o szacunkową wartość teoretycznych odpisów obliczonych w oparciu o metodologię LIFO w wysokości 0,1 mld PLN.
Wartości oraz informacje zawarte w powyższej informacji mają charakter szacunkowy i mogą się różnic od wartości, które zostaną opublikowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej LOTOS sporządzonym za 2014 rok.
Podstawą prawną przekazania raportu bieżącego jest art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.02.2015, 18:28 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |