Newsletter

UOKiK: zgoda na koncentrację - Geberit przejmuje Sanitec (komunikat)

04.02.2015, 12:33aktualizacja: 04.02.2015, 12:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Spółka Geberit może przejąć kontrolę nad grupą kapitałową Sanitec – uznał Prezes UOKiK. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji

Uczestnicy koncentracji działają w branży urządzeń sanitarnych. Geberit to międzynarodowa korporacja zajmująca się m.in. produkcją systemów spłukiwania toalet. Sanitec stoi na czele grupy spółek produkującej m.in. ceramikę sanitarną w tym np. toalety, brodziki i umywalki. Do grupy Sanitec należą też spółki działające w Polsce w tym m.in. Sanitec Koło. Koncentracja ma charakter międzynarodowy, została zgłoszona również do urzędów antymonopolowych innych krajów – Niemiec, Holandii, Austrii i Francji.

Analiza Urzędu wykazała, że w Polsce transakcja będzie miała największy wpływ na rynek wprowadzania do obrotu spłuczek podtynkowych. Łączny udział uczestników koncentracji przekracza na nim 40 proc., czyli poziom od którego domniemywa się posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. W opinii UOKiK transakcja nie doprowadzi jednak do ograniczenia konkurencji, m.in. ze względu na fakt, że na rynku działa wielu producentów, silną pozycję rynkową mają dystrybutorzy oraz sieci marketów budowlanych, a Geberit i Sanitec nie są najbliższymi konkurentami (świadczy o tym m.in. istotna różnica w cenie i jakości produktów). Ponadto przedsiębiorcy kierują swoje produkty do różnych grup odbiorców – Geberit prowadzi sprzedaż poprzez hurtownie specjalistycznie, w których zaopatrują się głownie instalatorzy, natomiast nabywcami produktów Sanitec są także odbiorcy nieprofesjonalni. Rynek ten charakteryzują także niskie koszty wejścia w segmencie tańszych towarów.

Dlatego w ocenie UOKiK Geberit nie będzie mógł działać niezależnie od konkurentów, kontrahentów i konsumentów, przede wszystkim spółka nie będzie mogła samodzielnie kształtować cen.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu (http://uokik.gov.pl/download.php?id=1269).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.02.2015, 12:33
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ