Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
24 lutego (wtorek) br. w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odbyła się uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia prof. Michała Kuleszy - wybitnego znawcy prawa administracyjnego i administracji, autora wielu publikacji, odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pamiątkową tablicę odsłonili Ewa Kulesza - wdowa po profesorze oraz minister Andrzej Halicki.
W swoim wystąpieniu minister Halicki podkreślił, że w tym roku obchodzimy 25-lecie odrodzonego polskiego samorządu. 27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zadecydować o swojej reprezentacji na poziomie lokalnym, a reforma samorządowa stała się fundamentem rozwoju polskiej demokracji. Szef resortu administracji podkreślił, że wielką rolę w tych przemianach odegrał prof. Michał Kulesza. Szef MAC mówił, że profesor nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat zajmował się tematyką samorządową, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, wspólnie z prof. Jerzym Regulskim przygotował koncepcję samorządu terytorialnego, która stała się przedmiotem prac Senatu po wyborach czerwcowych w 1989 r. Był współautorem ustawy o samorządzie gminnym z 1990 r., a także ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o gospodarce komunalnej i o partnerstwie publiczno-prywatnym. W kolejnych latach kontynuował prace nad dalszą decentralizacją samorządów, których zwieńczeniem była reforma z 1998 roku.
Minister Andrzej Halicki zapowiedział także powołanie Instytutu Samorządności, który wspierałby naukowo działalność samorządową. – W tej sali mogłyby się odbywać dyskusje i rozmowy reprezentantów ministerstwa z przedstawicielami zaplecza intelektualnego – zaznaczył minister Halicki. – Instytut stałby się zapleczem naukowym dla ministerstwa, z bardzo wyraźną rolą inspirującą nie tylko w kontekście prac legislacyjnych, ale także rozwiązań technologicznych. Jestem gotów dołożyć wszelkich starań do realizacji takiej idei - zapowiedział szef MAC.
Słowa podziękowań za pomysł upamiętnienia sali imieniem prof. Michała Kuleszy złożyła żona zmarłego profesora – Ewa Kulesza. Profesora wspominali także prof. Jerzy Stępień oraz Andrzej Porawski i Rudolf Borusiewicz, dyrektorzy Biura Związku Miast Polskich oraz Paulina Kieszkowska-Knapik, współpracująca z prof. Kuleszą przy zagadnieniach dotyczących zdrowia publicznego.
W czasie spotkania miała miejsce projekcja fragmentów filmu dokumentalnego poświęconego reformie samorządowej pt. „Zdarzyło się tylko w Polsce” w reżyserii Pawła Kędzierskiego.
W uroczystości udział wzięli także: Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w MAC oraz Marek Wójcik i Bogdan Dombrowski, podsekretarze stanu w MAC i inni zaproszeni goście.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.02.2015, 17:52 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |