Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
- Nie ma lepszej formuły niż otwarty dialog – powiedział dziś (26 lutego 2015 r.) Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, w trakcie plenarnego posiedzenia Okrągłego Stołu w sprawie wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.
Tematem posiedzenia było omówienie stopnia realizacji zobowiązań zapisanych w punkcie II Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu w sprawie wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce, zgodnie z polsko-niemieckim Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 12 czerwca 2011 r.
- Wszyscy czujemy się gospodarzami tego spotkania, bo cele mamy wspólne, które mają służyć nam wszystkim, czyli społecznościom po obu stronach granic, chociaż granic tych już nie ma - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, przewodniczący polskiej delegacji, w skład której weszli m.in. Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w MAC, przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstw: spraw zagranicznych oraz edukacji narodowej. – Nasz dialog służy obywatelom. Nie ma lepszej formuły niż otwarty dialog – podkreślił w swoim wystąpieniu szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Delegacji niemieckiej przewodniczył Günter Krings, parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych RFN, który zaznaczył, że rozmowy Okrągłego Stołu są bardzo ważne, i dobrze, że mają miejsce. - Dialog łączy społeczności i jest szansą, z której chcemy skorzystać - dodał Ginter Krings. W obradach udział wziął również Hartmut Koschyk, pełnomocnik Rządu Federalnego RFN ds. Przesiedleńców i Mniejszości Narodowych, jak i reprezentanci Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.
W otwarciu obrad Okrągłego Stołu uczestniczył także profesor Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W sprawach polsko - niemieckich jestem absolutnym seniorem. Obowiązek konkretnego działania przechodzi na młodsze pokolenie - powiedział prof. Bartoszewski. - Okrągły Stół jest w bardzo dobrych rękach - zaznaczył.
* * *
Polsko-niemiecki Okrągły Stół to gremium służące dyskusji poświęconej wspieraniu obywateli niemieckich polskiego pochodzenia oraz Polaków w Niemczech, a także mniejszości niemieckiej w Polsce w zachowaniu i pielęgnowaniu ich tożsamości kulturowej. W 2010 r. zapoczątkowano proces negocjacji w ramach Okrągłego Stołu, a 12 czerwca 2011 r. wydano Wspólne Oświadczenia Okrągłego Stołu. Dokument ten jest podstawą rozmów zwanych rozmowami Okrągłego Stołu. We wspólnym oświadczeniu zapisano zobowiązania rządu RFN wobec obywateli niemieckich polskiego pochodzenia oraz zobowiązania rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec mniejszości niemieckiej. Zobowiązania te dotyczą kwestii upamiętnień i świadomości historycznej, jak i bieżącej sytuacji Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce oraz wspierania przez oba kraje ich tożsamości kulturowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.02.2015, 18:28 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |