Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAC ws. sytuacji po wichurach (komunikat)

01.04.2015, 12:01aktualizacja: 01.04.2015, 12:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

31 marca nad Polską przeszły silne wichury. Najsilniejsze porywy wiatru dochodzące do 100 km/h wystąpiły na terenie województw dolnośląskiego i śląskiego. Na pozostałym obszarze kraju nie przekroczyły prędkości 90 km/h. Na Dolnym Śląsku ranne zostały 3 osoby.

Doszło do uszkodzenia ponad 370 budynków i wielu linii energetycznych, pozbawiając prądu ok. 65 tys. odbiorców. Połamane drzewa i konary spowodowały utrudnienia komunikacyjne.

Awarie energetyczne wystąpiły na terenie województw:

- dolnośląskiego (ok. 25,5 tys. odbiorców bez prądu);

- wielkopolskiego (ok. 14 tys.);

- lubuskiego (ok. 30 tys.);

- śląskiego (ok. 3 tys.);

- mazowieckiego (ok. 800);

- opolskiego (ok. 320);

- łódzkiego (ok. 8 tys.);

- podlaskiego (ok. 560);

- małopolskiego (180);

- kujawsko-pomorskiego (ok. 50).

Łącznie uszkodzonych zostało 89 samochodów i ponad 370 dachów budynków głównie na terenie województw:

- dolnośląskiego (169);

- lubuskiego (81);

- wielkopolskiego (38);

- opolskiego (35);

- małopolskiego (14);

- śląskiego (13);

- zachodniopomorskiego (9);

- podkarpackiego (7);

- pomorskiego (4);

- łódzkiego (3);

- mazowieckiego (1).

W dalszym ciągu trwa szacowanie szkód i zabezpieczanie uszkodzonego mienia.

Aktualnie (1 kwietnia br., stan na godz. 7.30) obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

- 5 ostrzeżeń meteorologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia silnego wiatru w województwach: dolnośląskim i kujawsko-pomorskim (obowiązują do godz. 18 dnia 1 kwietnia br.), lubuskim (obowiązuje do godz. 19 dnia 1 kwietnia br.) oraz wielkopolskim i łódzkim (obowiązują do godz. 20 dnia 1 kwietnia br.);

- 1 ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia sztormu w strefie brzegowej – części wschodniej i zachodniej (obowiązuje odpowiednio do godz. 10 i 23 dnia 1 kwietnia br.);

- 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych (miejscami alarmowych) w zlewni Odry w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Obowiązują do godz. 10 dnia 1 kwietnia br.;

- 8 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia silnego wiatru w województwach: świętokrzyskim (obowiązuje do godz. 11 dnia 1 kwietnia br.), lubelskim (obowiązuje do godz. 14 dnia 1 kwietnia br.), mazowieckim (obowiązuje do godz. 17 dnia 1 kwietnia br.) oraz podkarpackim, małopolskim, opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim (obowiązują do godz. 18 dnia 1 kwietnia br.);

- 1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia opadów śniegu na terenie województw: podkarpackiego – Beskid Niski, Bieszczady i małopolskiego (obowiązują do godz. 18 dnia 1 kwietnia br.), śląskiego – Beskid Śląski i Żywiecki (obowiązuje do godz. 18 dnia 2 kwietnia br.) oraz dolnośląskiego – Sudety i Przedgórze Sudeckie (obowiązuje do godz. 20 dnia 2 kwietnia br.).

Od 29 marca br. obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe dla portów w Ustce, Rowach, Łebie i Darłowie.

1 kwietnia br. o godz. 4 przekroczenie stanu ostrzegawczego zanotowano na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (bez zmian). Nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego.

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

112 – numer alarmowy

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

997 – Policja

Wszelkie ostrzeżenia i poradniki znajdują się również w Regionalnym Systemie Ostrzegania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.04.2015, 12:01
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ