Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są instytucjami finansowymi, prowadzącymi w sposób legalny działalności polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów i pożyczek oraz przeprowadzaniu rozliczeń dla swoich członków. Nie są zatem ani piramidami finansowymi, ani tzw. parabankami prowadzącymi działalność bez wymaganego przez przepisy zezwolenia.
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przez wiele lat pracowały na zaufanie swoich członków. Prowadzona od 9 marca 2015 r. kampania medialno-polityczna wyraźnie, bez względu na oficjalne deklaracje poszczególnych dziennikarzy i polityków, prowadzi do jego osłabienia.
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe podlegają od 2012 r. nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i kontroli Kasy Krajowej. Od 2013 r. depozyty we wszystkich spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do równowartości 100.000 euro podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na takich samych zasadach jak w bankach.
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są legalnie działającymi spółdzielniami finansowymi, częścią światowego ruchu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych nazywanych też uniami kredytowymi działającymi w 103 krajach świata. Należy do nich 207 milionów ludzi.
Środki deponowane przez członków Kas przeznaczone są na udzielanie pożyczek i kredytów innym członkom danej kasy.
Dla prawidłowego funkcjonowania każdej instytucji finansowej kluczowe jest zaufanie. Z tych przyczyn Kasa Krajowa apeluje o to, by wypowiedzi polityków i materiały dziennikarzy o kasach były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym. W razie wątpliwości, co do tego stanu Kasa Krajowa deklaruje gotowość do jego wyjaśnienia. Kasy nie boją się krytyki, ale proszą o rzetelność w informowaniu o ich działalności.
Rafał Matusiak
Prezes Zarządu
Kasy Krajowej
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.04.2015, 16:49 |
Źródło informacji | Kasa Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |