Newsletter

MAC: porozumienie ramowe pomiędzy krajami CEPT a Rosją ws. pasma 700 MHz (komunikat)

03.04.2015, 12:07aktualizacja: 03.04.2015, 12:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że polska delegacja rządowa pod kierownictwem MAC wynegocjowała korzystne porozumienie ramowe pomiędzy krajami CEPT (kraje Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji) a Rosją w sprawie pasma 700 MHz.

Delegacja rządowa pod przewodnictwem MAC złożona z ekspertów z Instytutu Łączności, UKE oraz przedstawicieli członków sektorowych ITU wzięła udział w konferencji przygotowawczej do WRC-15 (zaplanowanej na listopad br.). Jednym z głównych punktów istotnych dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla Polski, była kwestia wynegocjowania jak najbardziej korzystnych warunków technicznych dla swobodnego wykorzystania pasma 700 MHz z Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą. Niezbędne było bowiem ustalenie, jeszcze przed kolejną Światową Konferencją WRC-15, jak powinny być określone warunki techniczne pomiędzy służbą ruchomą oraz systemami radiolokacji lotniczej używanymi w tym paśmie w Rosji, Białorusi i Ukrainie.

W celu rozwiązania problemu kompatybilności niezbędne było wynegocjowanie, w pierwszej kolejności, z administracją Federacji Rosyjskiej porozumienia określającego warunki techniczne. Polsce i innym krajom europejskim sąsiadującym z Rosją (Finlandia, Szwecja, Norwegia, Litwa, Łotwa) szczególnie zależało na ustaleniu tej kwestii jeszcze przed Konferencją WRC-15, aby wynegocjować jak najbardziej korzystne warunki.

Polska delegacja, dzięki zaangażowaniu w prace eksperckie w ITU, doprowadziła do wynegocjowania z Federacją Rosyjską jednej, wspólnej dla zainteresowanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tzw. umowy ramowej. Umowa ramowa to podstawa dla wielostronnej koordynacji i ma stanowić bazę (punkt odniesienia) przy zawieraniu w przyszłości umów bilateralnych z Rosją w odniesieniu do pasma 700. Określa ona minimalne warunki dla koordynacji, które mogą być jeszcze lepsze na gruncie umów bilateralnych.

Zawieranie umów bilateralnych z Rosją indywidualnie przez zainteresowane kraje skutkowałoby wynegocjowaniem dużo mniej korzystnych warunków. Kluczowe w tej sprawie były badania kompatybilnościowe przeprowadzone przez polski Instytut Łączności, które zostały wykorzystane jako punkt wyjścia przy wypracowaniu wspólnego stanowiska krajów europejskich oraz główny argument w dyskusji z Rosją.

Umowa ma jeszcze zostać zaakceptowana formalnie przed WRC-15 przez obie organizacje regionalne (CEPT i RCC).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2015, 12:07
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii