Newsletter

NIK: Stocznia Gdańsk nie zrealizowała planu restrukturyzacji

10.04.2015, 12:21aktualizacja: 10.04.2015, 12:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stocznia Gdańsk nie uzyskała zakładanej w planie restrukturyzacji długoterminowej rentowności i trwałej zdolności do konkurowania na rynku - zarzuca NIK.

W latach 2009-2013 stocznia miała znaczące straty mimo udzielonej przez ARP pomocy publicznej w wys. 150 mln zł.

W opublikowanym w piątek raporcie Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła realizację przez Stocznię Gdańsk SA planu restrukturyzacji. Został on przygotowany przez ukraińskiego inwestora - spółkę ISD Polska, która w 2007 r. objęła większościowy pakiet akcji stoczni - i zatwierdzony przez Komisję Europejską w 2009 r.

"Mimo przekazania Stoczni Gdańsk przez Agencję Rozwoju Przemysłu pomocy publicznej w 2009 roku w wysokości 150 mln zł, w latach 2009-2013 Stocznia Gdańsk wykazywała znaczące straty. Łączna strata netto od 2009 r. przekroczyła w roku 2013 poziom, który zagrażał dalszej działalności spółki" - zaznaczyła Izba. Jak wyjaśniła, że warunkiem udzielenia tej pomocy było utrzymanie bieżącej produkcji stoczniowej i ochrona miejsc pracy w spółce, a także realizacja planu restrukturyzacji.

Podczas prowadzonej na wniosek ministra skarbu kontroli, obejmującej lata 2009-2013, NIK stwierdziła, że Stocznia Gdańsk nie realizowała zadań przewidzianych w przyjętym planie restrukturyzacji. Spółka - jak podkreśliła Izba - nie osiągnęła zakładanych nakładów inwestycyjnych, a także planów dotyczących przerobu stali na cele produkcji stoczniowej czy dostaw statków. "Produkcja stoczniowa w latach 2009-2012 - wyrażona w tonach przerobionej stali - była realizowana przez Stocznię Gdańsk na poziomie niższym niż założony w planie restrukturyzacji" - dodała NIK. (PAP)

dol/ jzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2015, 12:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ