Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
W poniedziałek (13 kwietnia br.) Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji rozmawiał w Opolu z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. Szef MAC uczestniczył także w uroczystych obchodach Dni Katyńskich.
Składając wieńce pod pomnikiem Golgota Wschodu na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi, minister Andrzej Halicki powiedział, że to bardzo ważnym moment dla niego, także osobiście jako syna kresowian i potomka Sybiraka. Dodał również, że naszym obowiązkiem jest pamięć o ofiarach totalitaryzmu sowieckiego. Szef MAC przypomniał także o tragediach, jakie niosły ze sobą także inne totalitaryzmy i nacjonalizm.
Minister Andrzej Halicki spotkał się też z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W trakcie pobytu w Opolu szef MAC powiedział m.in., że jeśli chodzi o relacje polsko-niemieckie, to mamy się czym pochwalić. Zwrócił uwagę na bardzo dobrze rozwijające się kwestie związane z edukacją. Przypomniał o dotacjach przekazywanych z budżetu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mających na celu podtrzymywanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. Minister Halicki podkreślił również, że ważne jest to, aby wszyscy obywatele, którzy mieszkają na terenie województwa opolskiego czuli się dobrze i darzyli się szacunkiem. Należy siebie wzajemnie słuchać – podkreślił szef MAC.
* * *
Mniejszość niemiecka to najliczniejsza mniejszość narodowa zamieszkująca Polskę. Podczas przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań, narodowość niemiecką zadeklarowało 144.238 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego Narodowego spisu powszechnego z 2002 r. liczebność mniejszości niemieckiej wynosiła 147.094 osób). Mniejszość niemiecka jest jedną z dwóch mniejszości, obok białoruskiej, która w NSP 2011 osiągnęła wynik gorszy niż w 2002 r.
Największe skupiska osób należących do mniejszości niemieckiej znajdują się w województwach opolskim – 78.157 osób (według NSP 2002 r. – 104.399), śląskim – 34.799 (według NSP 2002 r. – 30.531), warmińsko-mazurskim – 4.645 (według NSP 2002 r – 4.311). Na terenie 19 gmin województwa opolskiego i 3 gmin województwa śląskiego przedstawiciele mniejszości niemieckiej stanowią ponad 20 % mieszkańców gminy. Zdecydowana większość stowarzyszeń mniejszości niemieckiej skupiona jest w utworzonym w 1991 roku Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). Największą organizacją mniejszości niemieckiej jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
Z budżetu Ministra Administracji i Cyfryzacji corocznie dotowane są działania, mające na celu podtrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. W 2015 roku na realizację 102 zadań z tego zakresu przekazano dotacje w kwocie 2.818.280 zł. Ze środków tych finansowane jest m.in. wydawanie prasy dla mniejszości (m.in. tygodnik, miesięczniki, kwartalniki, rocznik), wydawanie publikacji książkowych, wspierane są projekty realizowane w internecie, odbywają się festiwale, koncerty, festyny, przeglądy twórczości, konkursy poetyckie, recytatorskie i piosenkarskie adresowane do dzieci i młodzieży, na antenach nadawców niepublicznych nadawane są audycje w języku niemieckim przygotowywane przez mniejszość. Wspierana jest także działalność kilkudziesięciu amatorskich zespołów artystycznych mniejszości.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.04.2015, 18:46 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |