Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAC ws. wizyty ministra Halickiego w Opolu (komunikat)

13.04.2015, 18:46aktualizacja: 13.04.2015, 18:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

W poniedziałek (13 kwietnia br.) Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji rozmawiał w Opolu z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. Szef MAC uczestniczył także w uroczystych obchodach Dni Katyńskich.

Składając wieńce pod pomnikiem Golgota Wschodu na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi, minister Andrzej Halicki powiedział, że to bardzo ważnym moment dla niego, także osobiście jako syna kresowian i potomka Sybiraka. Dodał również, że naszym obowiązkiem jest pamięć o ofiarach totalitaryzmu sowieckiego. Szef MAC przypomniał także o tragediach, jakie niosły ze sobą także inne totalitaryzmy i nacjonalizm.

Minister Andrzej Halicki spotkał się też z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W trakcie pobytu w Opolu szef MAC powiedział m.in., że jeśli chodzi o relacje polsko-niemieckie, to mamy się czym pochwalić. Zwrócił uwagę na bardzo dobrze rozwijające się kwestie związane z edukacją. Przypomniał o dotacjach przekazywanych z budżetu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mających na celu podtrzymywanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. Minister Halicki podkreślił również, że ważne jest to, aby wszyscy obywatele, którzy mieszkają na terenie województwa opolskiego czuli się dobrze i darzyli się szacunkiem. Należy siebie wzajemnie słuchać – podkreślił szef MAC.

* * *

Mniejszość niemiecka to najliczniejsza mniejszość narodowa zamieszkująca Polskę. Podczas przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań, narodowość niemiecką zadeklarowało 144.238 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego Narodowego spisu powszechnego z 2002 r. liczebność mniejszości niemieckiej wynosiła 147.094 osób). Mniejszość niemiecka jest jedną z dwóch mniejszości, obok białoruskiej, która w NSP 2011 osiągnęła wynik gorszy niż w 2002 r.

Największe skupiska osób należących do mniejszości niemieckiej znajdują się w województwach opolskim – 78.157 osób (według NSP 2002 r. – 104.399), śląskim – 34.799 (według NSP 2002 r. – 30.531), warmińsko-mazurskim – 4.645 (według NSP 2002 r – 4.311). Na terenie 19 gmin województwa opolskiego i 3 gmin województwa śląskiego przedstawiciele mniejszości niemieckiej stanowią ponad 20 % mieszkańców gminy. Zdecydowana większość stowarzyszeń mniejszości niemieckiej skupiona jest w utworzonym w 1991 roku Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). Największą organizacją mniejszości niemieckiej jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Z budżetu Ministra Administracji i Cyfryzacji corocznie dotowane są działania, mające na celu podtrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. W 2015 roku na realizację 102 zadań z tego zakresu przekazano dotacje w kwocie 2.818.280 zł. Ze środków tych finansowane jest m.in. wydawanie prasy dla mniejszości (m.in. tygodnik, miesięczniki, kwartalniki, rocznik), wydawanie publikacji książkowych, wspierane są projekty realizowane w internecie, odbywają się festiwale, koncerty, festyny, przeglądy twórczości, konkursy poetyckie, recytatorskie i piosenkarskie adresowane do dzieci i młodzieży, na antenach nadawców niepublicznych nadawane są audycje w języku niemieckim przygotowywane przez mniejszość. Wspierana jest także działalność kilkudziesięciu amatorskich zespołów artystycznych mniejszości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.04.2015, 18:46
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ