Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: nieodkryty polski skarb w Macedonii (komunikat)

24.04.2015, 18:52aktualizacja: 24.04.2015, 18:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Ponad 200 prac 135 polskich artystów, w tym Jerzego Nowosielskiego i Jana Cybisa, trafiło do macedońskiego Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi 1963 roku. Pół wieku później nieznaną polską kolekcję sztuki współczesnej po raz pierwszy można zobaczyć w jednym miejscu dzięki wystawie online stworzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Ambasadę RP w Skopje w Google Cultural Institute.

Historia polskiej kolekcji sztuki współczesnej przekazanej Skopje to opowieść o niezwykłym geście polskich i światowych artystów, którzy w akcie solidarności podarowali zrujnowanemu przez trzęsienie ziemi miastu to, co mieli najcenniejszego – swoje dzieła. Dlatego wystawa online nosi tytuł „Skopje. Sztuka solidarności”. Towarzyszy jej też film dokumentalny pod tym samym tytułem (https://youtu.be/nDpv-siSG8E) o akcji polskich twórców i udziale Polaków w odbudowie zrujnowanego macedońskiego miasta.

- Kolekcja przekazana przez Polaków Skopje to żywy podręcznik historii sztuki I połowy XX wieku: przekrój prac mistrzów - profesorów akademickich kluczowych dla powojennego życia artystycznego i ich uczniów - studentów z lat 40. i początku 50. – mówi Jacek Multanowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Skopje, który wspólnie ze swoją żoną Kingą Nettmann-Multanowską był inicjatorem digitalizacji polskiej kolekcji sztuki w Macedonii. W zbiorze można znaleźć prace klasyków polskiej przedwojennej awangardy i eksperymentatorów malarstwa materii. Wśród autorów prac są m.in. Jerzy Nowosielski, Andrzej Strumiłło, Tadeusz Dominik, Alfred Lenica, Ewa Maria Łunkiewicz-Rogoyska, Tadeusz Makowski, Jan Tarasin, łącznie 135 artystów.

Za kolekcją kryje się też opowieść o życiu polskiej bohemy początku lat 60. O powojennej Warszawie sportretowanej w powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda, klubach jazzowych, w których grywał Krzysztof Komeda, Krakowie wybitnego twórcy teatru awangardowego Tadeusza Kantora, powieściach Marka Hłaski, buncie przeciw komunistycznym władzom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i o różnych grupach artystycznych, działających ówcześnie w polskich miastach.

Zobacz wystawę online: https://www.google.com/culturalinstitute/exhibit/SgJyPsOsHKv5LQ?hl=pl

Polscy architekci, którzy brali udział w obudowie zniszczonej przez Niemców w czasie II wojny światowej Warszawy, Adolf Ciborowski i Stanisław Jankowski współtworzyli też koncepcję urbanistyczną odbudowy Skopje. Polacy, a dokładnie grupa warszawskich architektów nazywana „Tygrysy”, w składzie Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki, zaprojektowali także budynek Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje otwarty dla zwiedzających w 1970 roku. Do niego właśnie płynęły dzieła artystów ze wszystkich zakątków świata, w tym tak wybitnych jak Pablo Picasso. Dziś w macedońskim muzeum w stałej ekspozycji prezentującej 330 dzieła z ponad 5 tys. zgromadzonych można oglądać tylko jedną polską pracę – „Kompozycję” Henryka Stażewskiego.

Dzięki Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Skopje oraz działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP kolekcja jest od 24 kwietnia 2015 roku dostępna w Google Cultural Institute, czyli wirtualnym muzeum sztuki Google, w polskiej i angielskiej wersji językowej.

- Zależało nam, aby ta wyjątkowa kolekcja była dostępna dla miłośników sztuki. Mamy też nadzieję, że uda nam się pokazać ją w realnej przestrzeni w Macedonii i w Polsce – dodaje ambasador Multanowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2015, 18:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ