Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w kwietniu br. nie uległ zmianie w stosunku do wartości sprzed miesiąca" - wskazał BIEC w komunikacie.
Dodano w nim, że od sierpnia 2013 r. wskaźnik ten wykazywał tendencję do obniżania się, a w ostatnich miesiącach skala jego spadku uległa niewielkiemu osłabieniu. "Tym samym w najbliższych miesiącach spodziewać się można umiarkowanej poprawy na rynku pracy. Trwały i znaczący spadek bezrobocia determinowany będzie trwałym i wyraźnym ożywieniem gospodarczym" - ocenili eksperci Biura.
Wskazali, że spośród składowych WPR, podobnie jak w poprzednim miesiącu, pięć oddziałuje w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozuje poprawę sytuacji na rynku pracy. Z kolei trzy zmienne prognozują wzrost wartości wskaźnika, a tym samym wzrost bezrobocia.
Eksperci BIEC poinformowali, że prognozy przedsiębiorstw przemysłowych dotyczące wielkości zatrudnienia są ostrożne, z nieznaczną przewagą odsetka tych planujących redukcję zatrudnienia nad tymi planującymi jego wzrost. Zaznaczyli jednak, że przewaga przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad tymi prognozującymi wzrost liczby pracowników spadła.
"Zwolnienia w stosunkowo równym udziale planują jednostki małe, średnie i duże, głównie producenci odzieży oraz branża przetwarzająca koks i ropę naftową" - sprecyzowali eksperci.
"Największe pozytywne zmiany prognozowane są w branży farmaceutycznej i w przemyśle samochodowym" - dodali.
W marcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, spadła ponownie o 0,1 pkt proc. do 11 proc. (PAP)
rbk/ gma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.04.2015, 11:05 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |