Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
Zagraniczni studenci kształcący się w Polsce na studiach stacjonarnych będą mogli pracować cały rok bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Takie przepisy wchodzą w życie od jutra. – To ważna część naszej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego – mówi prof. Lena Kolarska Bobińska.
Dotychczas studenci z zagranicy mogli pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia tylko w trakcie trzech miesięcy wakacyjnych. Przedłużenie tego okresu wymagało uzyskania zezwolenia, o które występował pracodawca studenta i dotyczyło to wyłącznie określonego stanowiska pracy.
Nowe przepisy pozwalają obcokrajowcom pracować w Polsce przez cały okres ważności wizy studenckiej, czyli przez pełny rok. Zmiana dotyczy wszystkich studentów studiów stacjonarnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy studenckiej. Studenci przebywający w Polsce na podstawie pozwolenia na pobyt czasowy już są objęci zwolnieniem z wymogu posiadania pozwolenia na pracę. – Zgodnie z naszą strategią umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, którą już realizujemy, chcemy zachęcić do studiowania w Polsce jeszcze więcej zagranicznych studentów. Ich liczba z roku na rok rośnie, ale w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jest niska. Ważna jest edukacyjna oferta uczelni, ale wielu studentów-cudzoziemców chce również zdobyć doświadczenie w polskich firmach. Nowe przepisy stworzą taką możliwość i będą dużą zachętą do studiowania w Polsce. – dodaje minister nauki.
Na polskich uczelniach kształci się obecnie ok. 46 tys. obcokrajowców. W porównaniu z rokiem ubiegłym, ich liczba wzrosła o 10 tys. W Polsce kształcą się obywatele 158 krajów. Nowe rozporządzenie jest kolejnym ułatwieniem dla cudzoziemców w podjęciu nauki w Polsce po zmianach w ustawie o języku polskim ułatwiających zdobywanie certyfikatów językowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.04.2015, 14:17 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |