Newsletter

MAC: jak dostosować serwis internetowy do potrzeb niepełnosprawnych (komunikat)

15.05.2015, 14:27aktualizacja: 15.05.2015, 14:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Z końcem maja wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 roku. Zobowiązują one administrację publiczną do dostosowania serwisów internetowych do wymogów osób niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0 na poziomie AA.

Jak wynika z raportu Fundacji Widzialni, dostępność badanych serwisów od 2013 roku znacząco wzrosła z 1,7% do 12,8%, nie zmienia to jednak faktu że ogromna większość stron nadal wymaga przebudowy. Jak to zrobić i do kogo zwrócić się o pomoc? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania może okazać się pomocna „Mapa dostępności” przygotowana przez Grupę do spraw dostępności, która działa w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Znajdują się w niej informacje m.in. o tym, czym jest dostępność oraz przykładowe kryteria jakimi można kierować się przy zlecaniu usługi dostosowania serwisów do standardów WCAG 2.0 czy audytu. Dostępność stron internetowych to przede wszystkim o zniesienie barier w korzystaniu z informacji. Serwis dostępny jest wygodniejszy w użyciu, lepiej wyszukiwany, przyjaźniejszy dla cudzoziemców i osób starszych czy słabiej wykształconych.

Choć na pierwszy rzut oka zasady dostępności mogą wydawać się bardzo techniczne, to ich istota jest prosta: twórcy treści muszą za każdym razem zastanowić się, co z tego trafi do odbiorcy. Czy komunikat da się odczytać? Czy będzie zrozumiały? W MAC staramy się na bieżąco stosować do tych reguł. Już ponad rok temu przebudowaliśmy nasz serwis, a w tym roku przeprowadziliśmy jego kolejny audyt, który wykazał, że nasza strona jest dostępna.

Na stronie mac.gov.pl na bieżąco informujemy o zbliżającej się zmianie przepisów, zamieszczamy też materiały, które pomogą zrozumieć, czym jest dostępność i jak prowadzić dostępną stronę. Przypominamy, że w sekcji projekty stworzyliśmy specjalną zakładkę „Baza wiedzy o dostępności”, w której publikujemy wszystkie przydatne informacje. Zamieściliśmy tam też „Mapę dostępności”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2015, 14:27
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ