Newsletter

MAC ws. wizyty ministra Halickiego w woj. śląskim i opolskim (komunikat)

18.05.2015, 18:31aktualizacja: 18.05.2015, 18:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Ponad 1200 powiadomień i ponad 260 ostrzeżeń wygenerował Regionalny System Ostrzegania od początku 2015 roku. Do końca kwietnia br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) czy protestów społecznych.

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, podczas spotkania z Piotrem Litwą, wojewodą śląskim i Ryszardem Wilczyńskim, wojewodą opolskim, a także przedstawicielami służb, zapowiada, że w drugiej połowie roku wprowadzona zostanie opcja informowania o regionalnych zagrożeniach poprzez sms-y. - Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców zagrożonego klęską żywiołową regionu. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – powiedział szef MAC. Minister Halicki przypomniał o tym, że nie ma w Europie podobnych rozwiązań, a dzięki współpracy z Telewizją Polską i jej 16 oddziałami, na których oparty jest RSO, Polacy mogą czuć się coraz bezpieczniej. - Polecam RSO jako źródło ważnych informacji. Jest to nie tylko system ostrzegania, lecz i informowania – mówił.

Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych zwracał także uwagę na fakt, że Regionalny System Ostrzegania jest szansą na to, że z informacją o zagrożeniach można dotrzeć do dużego grona obywateli.

Podczas spotkania w Katowicach wojewoda śląski Piotr Litwa przypomniał, że w województwie śląskim od początku roku RSO reagowało 170 razy – z tego wygenerowano 82 komunikaty meteorologiczne (dot. mrozów, śniegu, oblodzenia jezdni, silnego wiatru), 59 informacji dot. utrudnień na drogach, 8 ostrzeżeń hydrologicznych (dot. wezbranych wód) oraz 17 informacji o charakterze ogólnym (dot. blokad dróg czy np. protestów górników).

Natomiast Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu wygenerowało w sumie 406 ostrzeżeń i komunikatów. Wojewoda Ryszard Wilczyński podkreślił, że „najważniejsze jest to, aby mówić Polakom, że taki system ostrzegania w ogóle jest”.

Wszyscy biorący udział w spotkaniach, zarówno w Katowicach, jak i Opolu, zwracali uwagę na zalety RSO, jakimi są: szybkość przekazywania ważnych informacji, możliwość dotarcia z komunikatem do dużej liczby osób, czy zmniejszenie liczby połączeń na numery alarmowe 112 czy 997.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Jak to działa

Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego a następnie ostrzeżenie pojawia się:

- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich;

- w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB),

a także w telegazecie w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190);

- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety.

W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję

z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W smartfonie

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

- Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem

- Aplikacja na system Apple IOS - do pobrania pod tym linkiem

- Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem

* * *

Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela.

RSO zawiera również następujące poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych:

- Burze i nawałnice

- Wichury

- Powódź

- Upały

- Zima

- Bezpieczny wypoczynek

- Bezpieczne fajerwerki

- Katastrofa budowlana

- Zagrożenia terrorystyczne

- Alarm bombowy

- Niebezpieczna przesyłka

- Niewypały, niewybuchy

- Zatrucie czadem

- Pożar

- Skażenie substancją toksyczną

- Pierwsza pomoc

- Alarmowanie i ostrzeganie

Ważne informacje

Poradniki opracowane zostały przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ważne daty:

- 13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę

z Telewizją Polską (TVP). Określa ona harmonogram wdrażania systemu:

- 1 stycznia 2015 r. RSO – od tego momentu RSO jest dostępne w TVP Regionalnej

i w aplikacji mobilnej na smartfony.

- 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

Więcej informacji: mac.gov.pl/rso

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2015, 18:31
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ