Newsletter

PGE EJ 1: możliwe przesunięcie potencjalnej lokalizacji "Choczewo" pod atomówkę

30.05.2015, 14:16aktualizacja: 30.05.2015, 14:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGE EJ 1 rozważa przesunięcie granic potencjalnej lokalizacji "Choczewo" (Pomorskie) pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej, co ograniczyłoby wpływ inwestycji na obszar Natura 2000 i Wydmę Lubiatowską.

Prezes zarządu PGE EJ 1 Sp. z o.o. Jacek Cichosz powiedział PAP, że decyzję o zmianie granic lokalizacji "Choczewo" spółka podejmie pod koniec roku, po wykonaniu niezależnej oceny oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000.

Inwestor bada dwie potencjalne lokalizacje elektrowni: "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa) i "Choczewo" (gmina Choczewo) znajdujące się na Pomorzu. W ocenie spółki, podstawowa lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wstępnie wskazana ok. 2017 roku.

Prezes poinformował, że spółka analizuje możliwość przesunięcia granic potencjalnej lokalizacji, ale "na dziś mówimy, że mamy nadal lokalizacje "Żarnowiec" i "Choczewo" i prowadzimy rozmowy o skorygowaniu granic lokalizacji Choczewo".

Przyznał, że "gdyby doszło do przesunięcia terenu lokalizacji o kilka kilometrów na zachód, to bliżej terenu inwestycji znalazłyby się trzy sołectwa w gminie Choczewo: Lubiatowo - Kopalino, Słajszewo i Jackowo". Przedstawiciele PGE EJ 1 odbyli już spotkania z mieszkańcami sołectw i przedstawili stan realizacji prac projektowych oraz zakres planowanych badań środowiskowych i lokalizacyjnych.

"Prezentowaliśmy, jak mniej więcej mogłyby wyglądać granice tego nowego rozważanego obszaru i chcieliśmy też poznać opinie mieszkańców na temat takiego rozwiązania" – podał.

Jak powiedział, "pomimo pewnych obaw, są sygnały pozytywne; generalnie mieszkańcy chcą też zrozumieć, jakie korzyści ta inwestycja przyniesie konkretnie tym terenom i sołectwom". (PAP)

bls/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2015, 14:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ