Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: rodziny ewakuowane z Donbasu opuszczają ośrodki (komunikat)

26.06.2015, 17:07aktualizacja: 26.06.2015, 17:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Szefowa MSW Teresa Piotrowska spotkała się w ośrodku w Rybakach z osobami polskiego pochodzenia, które w połowie stycznia przyjechały do Polski ze wschodniej Ukrainy. Do tej pory ośrodki opuściło 18 rodzin. W związku z tym, że dziś dzieci zakończyły rok szkolny, kolejne rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki i rozpoczynały samodzielne życie w Polsce.

W ośrodkach - Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku – zaraz po ewakuacji z Donbasu, zamieszkało w sumie 75 rodzin. Wśród nich jest około 50 dzieci. W tym momencie w ośrodkach przebywa łącznie 55 rodzin.

18 rodzin już opuściło ośrodki

Dotychczas ośrodki w Łańsku i Rybakach opuściło w sumie 18 rodzin (49 osób). Rodziny te zamieszkały we Wrocławiu i Koszalinie (po 3 rodziny), w Gdańsku (2 rodziny) oraz po 1 rodzinie m.in. w: Lubaniu, Sopocie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Warszawie.

Rodziny, które już opuściły ośrodki, zamieszkały m.in. w lokalach zaproponowanych przez władze miejskie i w mieszkaniach wynajmowanych. Osoby te podjęły zatrudnienie m.in. w ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej, Szkole Łazarskiego, laboratorium miejskim, a także w prywatnych firmach zajmujących się produkcją m.in. instalacji grzewczych, sanitarnych, hydraulicznych.

11 kolejnych rodzin wyjedzie podczas weekendu

Planuje się, że w związku z zakończeniem roku szkolnego w piątek, sobotę i niedzielę z Rybak i Łańska wyjedzie 11 kolejnych rodzin – razem 39 osób. Dwie rodziny zamieszkają w Bydgoszczy m.in. dzięki pomocy władz miasta. Jedna rodzina wyjedzie do Olsztyna – pracę w mieście zaproponowało Radio Olsztyn, a mieszkanie samorząd. Kolejne dwie rodziny osiedlą się w Wałbrzychu i Siedlcach.

Dwie rodziny zamieszkają w Gdańsku – tu pomoc zaoferowała m.in. Poczta Polska. Samorząd z Suwałk również przyjmie jedną z rodzin. Jest dla niej przygotowane mieszkanie oraz praca w Domu Kultury. Dwie kolejne rodziny pojadą do Katowic i Warszawy.

Pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki

Przypomnijmy, że MSW zbierało oferty pomocy dla osób ewakuowanych z Donbasu w specjalnym banku ofert. W ramach banku ofert swoją pomoc w postaci mieszkania czy pracy zaoferowały 23 samorządy, przedsiębiorcy, organizacje oraz osoby indywidualne.

Pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki w lipcu. Skorzystają z pomocy mieszkaniowej i ofert pracy zaproponowanych m.in. przez samorządy. Zamieszkają m.in. w Nowym Sączu, Warszawie, Szczecinie, Wałbrzychu, Poznaniu.

Dziś dzieci odebrały świadectwa w polskich szkołach

Dzieci ze wschodniej Ukrainy zaraz po przylocie rozpoczęły semestr w polskich szkołach Do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszczała w sumie 28 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat chodziło do przedszkola. Dzieci miały zapewniony transport do szkoły.

Dzieci dobrze się czuły w polskich szkołach i zostały ciepło przyjęte przez rówieśników. Dziś odebrały swoje świadectwa i oficjalnie zakończyły naukę w Stawigudzie. Kolejny rok szkolny rozpoczną już w szkołach w miastach, do których przeprowadzą się wraz z rodzicami.

Młodzież w wieku licealnym kontynuowała naukę poza Stawigudą. Trzy osoby uczęszczały do liceum w Olsztynie, natomiast dwie osoby do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Legalizacja pobytu

Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy otrzymały zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia.

Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza również, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

Egzaminy z języka polskiego

Osoby ze wschodniej Ukrainy przez niemal trzy miesiące (od końca stycznia do początku kwietnia) intensywnie uczyły się języka polskiego.

Część przybyłych w momencie przylotu do kraju posługiwała się językiem polskim, ale poziom jego znajomości był zróżnicowany. Dlatego zajęcia odbywały w kilkuosobowych grupach z podziałem na podstawie stopnia znajomości języka polskiego. Na kurs językowy składało się 180 godzin lekcyjnych, a zajęcia prowadzone były przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Nauka zakończona była egzaminem. Test z języka polskiego podzielony był na dwie części – pisemną i ustną. Godzinny egzamin pisemny sprawdzał m.in. znajomość gramatyki i czytania ze zrozumieniem. Następnie podczas egzaminu ustnego nauczyciele sprawdzali praktyczną znajomość języka polskiego. Wszystkie osoby zdały egzamin z języka polskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.06.2015, 17:07
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ