Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje:
W dniu dzisiejszym prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 28 osobom uczestniczącym w procederze bezprawnego przywłaszczania warszawskich nieruchomości.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzorowała śledztwo o sygn. VI Ds 41/14 dotyczące zorganizowanej grupy osób, która w latach 2009-2014 dokonywała szeregu przywłaszczeń nieruchomości położonych na terenie Warszawy. Ujawniono ponad 20 „przywłaszczonych nieruchomości” o wartości od kilkuset tysięcy zł do około 4 mln. zł każda.
Sposób działania sprawców polegał na wyszukiwaniu nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (niehipotekowanych), a następnie przejmowaniu ich na podstawie sfałszowanych dokumentów. Do tego celu sprawcy „tworzyli” dokumenty, które miały wskazywać na rzekomy tytuł prawny do nieruchomości. Podrabianymi dokumentami były albo postanowienia sądów z okresu II wojny światowej albo akty własności ziemi z lat siedemdziesiątych. Grupa podrabiała dokumenty wzorując się na autentycznych dokumentach z tamtego okresu, w tym wykorzystując stary papier i stare maszyny do pisania.
Do procedury założenia księgi wieczystej grupa werbowała podstawione osoby (słupów), na których dane miała być założona księga wieczysta. Na podrabianych dokumentach, jako osoby uprawnione, wskazywano dane osobowe przodków ww. podstawionych osób (słupów).
Wnioski o założenie ksiąg wieczystych były podpisywane przez ww. podstawione osoby i wraz z podrobionymi dokumentami składane do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa – Wydział Ksiąg Wieczystych. Na tej podstawie Sąd zakładał księgę wieczystą, w której jako właściciel figurowała osoba podstawiona przez grupę przestępczą. Następnie nieruchomość była sprzedawała dalej, najczęściej osobom działającym w dobrej wierze.
Do wyszukiwania nieruchomości, które nadawały się do „przejęcia”, członkowie grupy wykorzystywali pracowników urzędów dzielnic Wawer oraz Bielany, którzy w zamian za korzyści finansowe przekazywali im dane chronione z rejestru gruntów. Do przestępczej współpracy grupa wykorzystywała również pracowników sądów celem uzyskiwania bezprawnego wglądu do akt.
W toku postępowania w kilku etapach przeprowadzono czynności procesowe z udziałem członków zorganizowanej grupy przestępczej (o zatrzymaniach informowaliśmy w maju 2014 r.). W efekcie dokonanych przeszukań zabezpieczono m.in. stare druki i maszyny do pisania, pieczątki notariuszy, wydruki urzędowe z rejestru gruntów, mapy, itd.
Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 29 osobom. Podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia prawa majątkowego znacznej wartości, podrabiana dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz „prania brudnych pieniędzy”. Kilku osobom postawione zostały również zarzuty o charakterze korupcyjnym. Wobec większości podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze, w tym wobec 12 osób środek w postaci tymczasowego aresztowania.
Wśród osób, których przedstawiono zarzuty, znaleźli się: organizator tej grupy, osoby odpowiedzialne za podrabianie dokumentów, osoby „opiekujące się” osobami podstawionymi, słupy, pracownicy sądów warszawskich i urzędów dzielnic Wawer i Bielany.
Większość podejrzanych przyznała się do stawianych im zarzutów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.06.2015, 11:40 |
Źródło informacji | Prokuratura Okręgowa w Warszawie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |