Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska przewodniczy Radzie Państwa Morza Bałtyckiego (komunikat)

01.07.2015, 10:52aktualizacja: 01.07.2015, 10:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Zrównoważony rozwój, w tym adaptacja do zmian klimatu, kultura jako narzędzie stymulujące rozwój społeczny i gospodarczy oraz ochrona ludności w regionie Morza Bałtyckiego to trzy główne priorytety, którymi zajmie się Polska w czasie rozpoczynającego się 1 lipca rocznego przewodnictwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

- Rada Państw Morza Bałtyckiego jest przez nas traktowana jako najważniejszy format integracji regionalnej w rejonie Morza Bałtyckiego, komplementarny do naszego zaangażowania w działania Grupy Wyszehradzkiej – mówiła podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys w czasie konferencji prasowej 9 czerwca, podczas której przedstawione zostały priorytety prezydencji.

W okresie od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. Polska po raz trzeci w historii organizacji obejmie przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). Jest to najważniejsza organizacja współpracy międzyrządowej w regionie Morza Bałtyckiego. Od lat stanowi modelowe rozwiązanie współpracy regionalnej stymulując stabilność i dobrobyt. Posiada ugruntowane i rozbudowane relacje z innymi organizacjami regionalnymi w Europie i poza nią. Jest dla nich rozpoznawalnym i ważnym partnerem – zależy nam, by zajęła należną jej rolę w regionalnej architekturze współpracy. Członkami RPMB są wszystkie państwa leżące nad Bałtykiem (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja), a także Islandia, Norwegia i UE.

Pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Państw Morza Bałtyckiego, Polska będzie koncentrować się na obszarach współpracy, wpisujących się w trzy nowe długofalowe priorytety RPMB uzgodnione w czerwcu 2014 r.: zrównoważony region dobrobytu, tożsamość regionalna, oraz bezpieczny region. Zależy nam na pełniejszym wykorzystaniu potencjału RPMB. Naszym celem jest także podjęcie dyskusji i konkretnych kroków w kierunku bardziej efektywnego zarządzania regionem, opierającego się na istniejących instytucjach i formatach współpracy, lecz przy większej ich harmonizacji – zgodnie z dokumentami programowymi Rady. W tym kierunku zmierzać będziemy podczas realizacji każdego z priorytetów:

1)Zrównoważony rozwój – uwzględniający nie tylko wątki polityki spójności i rozwoju gospodarczego, ale także polityki energetycznej i ochrony klimatu;

2)Kultura jako narzędzie rozwoju społeczno-ekonomicznego („kreatywność + współpraca= rozwój”) – z uwagi na polską aktywność w obszarze współpracy przemysłów kreatywnych;

3)Ochrona ludności – w celu wzmocnienia regionalnego potencjału reagowania i interoperacyjności służb.

Region bałtycki potrzebuje wspólnej wizji oraz lepszego systemu zarządzania. Wszystkie istniejące formaty współpracy są potrzebne i ważne. Każdy generuje specyficzną wartość dodaną. Wspólnie powinny kontrybuować do tworzenia jednolitej przestrzeni bałtyckiej. Potrzebny jest jednak lepszy podział pracy, więcej spójności i synergii oraz koordynacji poprzez rozwój dialogu strukturalnego pomiędzy formatami, w oparciu o wspólne cele, dokumenty i spotkania.

Polska prezydencja w RPMB stanowi okazję do podkreślenia regionalnego zaangażowania nad Bałtykiem – jako komplementarnego wobec aktywności w Grupie Wyszehradzkiej.

Bieżące informacje nt. przebiegu prezydencji można znaleźć na stronie: www.baltyk.msz.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2015, 10:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ