Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministrowie i sekretarze stanu chcący odejść do prywatnego biznesu muszą poinformować o tym rząd w formie pisemnej. Jeżeli analiza wykaże możliwość kolizji interesów między zadaniami wykonywanymi w rządzie a obowiązkami u nowego pracodawcy, polityk może zostać zobowiązany do rocznej karencji. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres przejściowy może zostać wydłużony do półtora roku.
Regulacja ma zapobiec wrażeniu, że członkowie rządu podejmują działania w interesie przyszłych pracodawców. Krytycy ustawy uważają, że jest ona zbyt łagodna.
Parlament uchwalił ustawę w nocy z czwartku na piątek.
Inicjatywa Bundestagu jest reakcją na szereg skandali, które w minionych latach bulwersowały niemiecką opinię publiczną.
Minister zdrowia Daniel Bahr (FDP) odszedł z ministerstwa do pracy w koncernie ubezpieczeniowym Allianz. Szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla przeszedł po rezygnacji ze stanowiska do zarządu Deutsche Bahn. Ministra rozwoju Dirka Niebela przygarnął koncern zbrojeniowy Rheinmetall.
Najbardziej spektakularnym przypadkiem było przejście kanclerza Gerharda Schroedera po przegranych wyborach parlamentarnych w 2005 roku do rosyjsko-niemieckiej spółki Nord Stream budującej na dnie Bałtyku Gazociąg Północny łączący Rosję z Niemcami.
Opozycja oraz organizacje LobbyControl i Transparency International domagały się wprowadzenia jeszcze dłuższych okresów przejściowych.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.07.2015, 22:51 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |