Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Grzegorz Schetyna w Irlandii (komunikat)

06.07.2015, 17:24aktualizacja: 06.07.2015, 17:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W poniedziałek szefowie dyplomacji Polski i Irlandii rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej i jej najbliższego sąsiedztwa oraz perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej między państwami. To pierwsza wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych w Dublinie od dziewięciu lat.

Jestem zadowolony, że możemy się spotkać i rozmawiać o wspólnych wyzwaniach. To ważne dla nas być w Dublinie, bo współpracujemy w ramach UE - mówił po zakończeniu konsultacji minister Grzegorz Schetyna.

Szefowie dyplomacji obu państw rozmawiali o kryzysie na wschodzie Ukrainy. Polska i Irlandia są zgodne, że Unia Europejska powinna prezentować jednolite i zdecydowane stanowisko wobec Rosji, w tym stanowczo wymagać przestrzegania ustaleń Porozumienia z Mińska. „Dzielimy troskę o przyszłość Ukrainy i jej miejsca w europejskiej rodzinie” – zaznaczył minister Schetyna.

Rozmawiając o przyszłości Unii Europejskiej ministrowie zgodzili się, że niezbędne są reformy, które uczynią Unię bardziej konkurencyjną, demokratyczną i gotową stawiać czoła wyzwaniom XXI wieku. Odnosząc się do pakietu reform proponowanych przez Zjednoczone Królestwo, zadeklarowano gotowość do rozmów w celu poszukiwania porozumienia, które pozwoli na pozostanie Wielkiej Brytanii we wspólnocie, ale zarazem będzie w zgodzie z priorytetami UE. Polska i Irlandia podkreślają, że fundamenty wolnego rynku, w tym swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej, powinny pozostać nienaruszone. „Z Irlandią dzielimy także rozumienie kwestii wolności przepływu osób w Unii Europejskiej. Jesteśmy otwarci na rozmowy o przyszłości UE, ale pewne rzeczy są dla nas fundamentalne i należy do nich właśnie wolność przepływu osób” – podkreślił minister Schetyna.

W kontekście sytuacji w Grecji, ministrowie Schetyna i Flanagan opowiedzieli się za poszukiwaniem mądrego kompromisu, który pozwoli na wyjście z obecnego impasu i pozostanie Grecji w strefie euro. Podkreślono, że ewentualne konsekwencje wyjścia Grecji ze strefy euro byłyby trudne do przewidzenia.

W odniesieniu do relacji dwustronnych, strona irlandzka podkreśliła pozytywny wpływ licznej Polonii i Polaków na kondycję ekonomiczną Irlandii, jak również na rozwój współpracy kulturalnej i w wymiarze kontaktów międzyludzkich. Przykładem wspólnych inicjatyw polsko-irlandzkich i bardzo dobrej integracji Polaków w Irlandii był I. „Polsko-irlandzki festiwal PolskiEire”, w ramach którego odbyło się około 150 wydarzeń w całej Irlandii. W organizację festiwalu aktywnie zaangażowana była Ambasada RP w Dublinie.

Podczas wizyty w Dublinie minister Schetyna spotkał się również z Polakami mieszkającymi w Irlandii. Szef dyplomacji podkreślił, że trzeba napisać nowy scenariusz współpracy na rzecz łączności z Polakami mieszkającymi za granicą. „Wiemy, że musimy dużo zrobić, by ta łączność z Polakami mieszkającymi tutaj na wyspie była prawdziwa, intensywna, budująca jeszcze lepsze relacje i pokazująca związek z ojczyzną" – zaznaczył. W Irlandii mieszka ok. 150 tys. Polaków, co stanowi największą mniejszość narodową w tym kraju, a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2015, 17:24
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ