Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Minister Grzegorz Schetyna wręczył dzisiaj nominacje Prezydenta RP nowym polskim ambasadorom. Jaromir Sokołowski obejmie placówkę w Szwajcarii, Maciej Lang będzie reprezentował Polskę w Kazachstanie, a Piotr Opaliński w Pakistanie.
– Szwajcaria jest jednym z największych inwestorów w Polsce. Życzę Panu, aby maksymalnie wykorzystał Pan potencjał wynikający z komplementarności obu gospodarek – powiedział minister Schetyna zwracając się do nowego ambasadora RP w Bernie Jaromira Sokołowskiego. – Nie należy zapominać, że Polska jest największym beneficjentem pomocowych funduszy szwajcarskich w ramach porozumienia z UE, których wykorzystanie może być wspierane dzięki aktywności ambasadora RP w Bernie – dodał minister.
Wręczając nominację Maciejowi Langowi minister Schetyna wskazał ważne zadania stojące przed nowym ambasadorem RP w Astanie: – To przede wszystkim wspieranie działań na rzecz promocji polskiego eksportu i inwestycji w Kazachstanie, a także wspieranie współpracy międzyregionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw umożliwiających zwiększenie polskiej obecności gospodarczej na miejscowym rynku. Szef dyplomacji wyraził także nadzieję, że Polska będzie postrzegana w Kazachstanie jako aktywny członek UE.
– Jest Pan jednym z najbardziej doświadczonych polskich dyplomatów oraz jednym z niewielu którzy mogą pochwalić się tak długim stażem zawodowym w krajach Azji Południowej – podkreślił minister Schetyna wręczając nominację nowemu ambasadorowi RP w Islamabadzie Piotrowi Opalińskiemu. – Pakistan jest dla Polski kluczowym partnerem w regionie Azji Południowej. Cieszymy się, że w ostatnich latach odnotowujemy znaczącą intensyfikację kontaktów pomiędzy naszymi państwami. Liczę, że Pana praca przełoży się również na wzrost wzajemnej wymiany handlowej – powiedział minister Schetyna.
1. Jaromir Sokołowski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Konfederacji Szwajcarskiej
W latach 1998-2003 był sekretarzem Ambasady RP w Berlinie. Od 2003 do 2007 prowadził działalność publicystyczną. Publikował m.in. na łamach „Rzeczpospolitej” i „Die Welt”. Od 2005 był doradcą Wicemarszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. W latach 2007–2010 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Gabinetu Marszałka Sejmu. Od 2010 do 2015 r. był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odpowiedzialnym za politykę zagraniczną.
Studiował germanistykę i stosunki międzynarodowe w Warszawie i Hamburgu. Zna języki: niemiecki i angielski.
2. Maciej Lang – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Kazachstanu
W latach 1993-1997 pracował w Departamencie do Spraw Migracji i Uchodźstwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 1997-2003 pełnił funkcję II sekretarza, a następnie radcy i radcy-ministra w Ambasadzie RP w Ałamty. Po powrocie do kraju od 2003 do 2006 r. pracował w Departamencie Europy MSZ, a następnie w Departamencie Wschodnim MSZ. Od 2006 do 2007 r. w Ambasadzie RP w Atenach, gdzie pełnił funkcję chargé d’affaires. W latach 2007-2009 był ambasadorem RP w Turkmenistanie, a następnie w latach 2009-2012 ambasadorem RP w Afganistanie. Od 2012 do 2014 r. był pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Misji Zagranicznych. Od 2014 r. kierownik regionalnego zespołu obserwatorów w Specjalnej Misji Monitorowania OBWE.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (stosunki międzynarodowe) na Uniwersytecie Warszawskim. Zna języki: rosyjski, francuski, perski i angielski.
3. Piotr Opaliński – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Islamskiej Republice Pakistanu
W latach 1987-90 pracował w Departamencie II MSZ, a w latach 1990-91 w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Od 1991 do 1997 r. w Ambasadzie RP w Dhace, gdzie pełnił funkcję II i I sekretarza, a także chargé d’affaires. Po powrocie do kraju pracował w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Od 1999 do 2005 r. w Ambasadzie RP w Islamabadzie, gdzie pełnił funkcje zastępcy kierownika placówki. Od 2006 do 2008 r. był członkiem zespołu energetycznego oraz dywersyfikacji zaopatrzenia w surowce energetyczne. W latach 2005-2008 ponownie w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W 2007 r. oddelegowany był jako chargé d’affaires w Zjednoczonej Republice Tanzanii, a następnie jako chargé d’affaires w Republice Angoli. Od 2008 do 2014 r. był zastępcą kierownika placówki w Ambasadzie RP w New Delhi. Od 2014 r. pracuje w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu (referat ds. państw Maszreku i Maghrebu).
Ukończył filologię orientalną na Taszkenckim Uniwersytecie Państwowym, a także podyplomowe studium w zakresie dyplomacji PISM. Zna języki: angielski, rosyjski, hindi i urdu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.08.2015, 10:58 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |