Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kancelaria Prezydenta: prezydent podpisał ustawę (komunikat)

13.08.2015, 12:57aktualizacja: 13.08.2015, 12:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezydenta informuje:

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - podpisana 12 sierpnia 2015 r.

Informacja w sprawie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw

Podstawowym celem nowelizacji jest implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektyw Unii Europejskiej:

1) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/35/UE z dnia 21 listopada 2012 r. dotyczącej zmiany dyrektywy 2008/106/WE w sprawie minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 78),

2) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/38/UE z dnia 12 |sierpnia 2013 r. zmieniającej dyrektywę 2009/16/WE w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu (Dz. Urz. UE L 218 z 14.08.2013,str. 1),

3) dyrektywy Komisji 2014/111/UE z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2009/15/WE w związku z przyjęciem przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) określonych kodeksów i powiązanych zmian do niektórych konwencji i protokołów (Dz. Urz. UE L 366 z 20. 12. 2014, str. 83).

Ustawa dokonuje zmiany przepisów, których stosowanie stwarzało trudności w okresie 2,5 roku od jej wejścia w życie. Dotyczą one w szczególności funkcjonowania inspekcji państwa bandery oraz Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej.

Ustawa doprecyzowuje przepisy, które będą mają zastosowanie do statków o obcej przynależności.

Ponadto ustawa wprowadza zmiany mające na celu:

a) zmianę definicji jachtu morskiego przez usunięcie elementu definicji wskazującego na rodzaj napędu, tak aby możliwe było objęcie zakresem ustawy wszystkich jachtów rekreacyjnych i komercyjnych,

b) wprowadzenie definicji długości statku i jachtu morskiego oraz definicji pasażera,

c) wprowadzenie pojęcia „stałej platformy wiertniczej” w związku z objęciem zakresem stosowania ustawy nowego typu obiektów w polskich obszarach morskich.

Nowelizacja wprowadza także zmiany wynikające z konieczności uregulowania na poziomie ustawy przepisów w zakresie właściwego podziału odpowiedzialności za nadzór dyrektorów urzędów morskich nad stacjami atestacji znajdującymi się na terenie kraju. Dodatkowo, ustawa uzupełnia przepisy w zakresie odnawiania i rozszerzania uznania stacji atestacji.

W celu prawidłowego transponowania dyrektywy 2012/35/UE ustawa wprowadza także przepisy dotyczące sposobu zawierania umów z państwami stronami Konwencji STCW oraz między sobą, na podstawie których statki uprawiające żeglugę przybrzeżną, określoną w Konwencji STCW, mogą wpływać w rejon żeglugi przybrzeżnej innego państwa.

Nowelizacja przewiduje umożliwienie dyrektorom urzędów morskich wydawania zwolnień lub zastosowania środków równoważnych dla statków w zakresie ograniczonym jedynie do konstrukcji i wyposażenia statku, dla statków, które ze szczególnych i indywidualnych względów, np. ze względu na nietypową konstrukcję (cechy konstrukcyjne), nie są w stanie takich wymagań spełnić.

Ustawa rozszerza katalog podmiotów obowiązkowo powiadamianych w przypadku zagrożenia życia ludzkiego o Służbę SAR, która jest ustawowo powołana do ratowania życia na morzu.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem:

1) przepisów dotyczących terminów ważności zaświadczeń o ukończeniu szkolenia, które zaczną obowiązywać w stosunku do dokumentów wydanych po 1 stycznia 2017 r.;

2) przepisów dotyczących rejestrowania szkoleń przez morską jednostkę edukacyjną w systemie kontrolno-informacyjnym dla portów polskich (PHICS), oraz przepisów dotyczących wynagrodzeń przewodniczącego Komisji i zastępców przewodniczącego Komisji, które wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r.

3) przepisów art. 1 pkt 33, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ponieważ termin implementacji dyrektywy 2012/35/UE minął dnia 4 stycznia 2015 r. i konieczne jest zapewnienie jak najszybszego wejścia w życie przedmiotowego przepisu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.08.2015, 12:57
Źródło informacji Kancelaria Prezydenta
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ