Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kryminologia oblegana przez studentów

24.08.2015, 14:47aktualizacja: 24.08.2015, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej
Kryminologia zdeklasowała nawet najbardziej popularne kierunki studiów prawniczych, lekarskich czy filologicznych w Polsce. Pojawiając się w ofercie programowej Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (UTH) od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno wśród studentów, jak i kandydatów na studia, stając się jednocześnie jednym z najbardziej obleganych kierunków uczelni. W czym tkwi fenomen tej dziedziny nauki?

Człowiek-zbrodniarz

Mówią, że człowiek nie jest z natury ani dobry, ani zły, lecz jedynie rodzi się z tendencjami do zła, wynikającymi z jego egoizmu. To tzw. stan anomii, który charakteryzuje się rozpadem więzi społecznych i dezorientacją ludzi co do obowiązujących norm zachowania, czego wynikiem jest wzrost zachowań dewiacyjnych, w tym przestępczości.

Przestępstwo jest w pewnym sensie fenomenem zarówno społecznym, jak i prawnym, a zadaniem Kryminologii jest sprecyzowanie i wyjaśnienie etiologii zbrodni w oparciu o różne koncepcje modelu społeczeństwa, założenia deterministyczne lub indeterministyczne, a także o metodologię badań. Studiowanie Kryminologii daje szansę poznania tego fenomenu oraz możliwość powstrzymania, choć w niewielkim stopniu, pojawiających się negatywnych zjawisk społecznych.

Za narodziny współczesnej Kryminologii przyjmuje się moment publikacji dzieła Cesarego Lombroso, pt. „Człowiek-zbrodniarz”, która miała miejsce w 1876 roku. Wysunął on śmiałą tezę, że znaczna część najpoważniejszych zbrodni jest popełniana przez ludzi obciążonych atawizmem. Lombroso uważał, że zbrodnia następuje z taką samą koniecznością, jak narodziny czy śmierć.

Kryminologia przez szereg dziesięcioleci rozwijała się w ramach paradygmatu pozytywistycznego, poszukując z wytrwałością przyczyn oraz mechanizmów wpływających na pojawianie się przestępczości w społeczeństwie. Jest ona ściśle powiązana z takimi dziedzinami nauki, jak: medycyna, biologia, pedagogika, psychologia czy psychiatria.

Fenomen Kryminologii

Dlaczego Kryminologia jest tak fascynująca dla studentów? Jej celem jest przede wszystkim zgłębienie i próba zrozumienia skomplikowanej natury ludzkiej wraz z jej najmroczniejszymi zakamarkami, poznanie specyficznej wiedzy o człowieku, przyczynach istnienia patologii społecznych, a także sposobów przezwyciężania tych aberracji. Kryminologia, jako nauka, dotyka w swych rozważaniach tematów tabu, a nic nie smakuje tak dobrze, jak owoc zakazany. Patologie, zachowania oparte na przemocy, uzależnienia od różnych substancji, a także inne nieprzyjemne sfery życia towarzyszące nam na co dzień, to zagadnienia, którymi Kryminologia m.in. się zajmuje. Te kontrowersyjne oraz wywołujące spore emocje w społeczeństwie tematy stają się atrakcyjne dla przyszłych studentów i budzą duże zainteresowanie z ich strony.

Ukończenie Kryminologii na UTH pozwala absolwentom podjąć pracę m.in. w policji, służbach specjalnych, w instytucjach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem wewnętrznym, a także w organach ds. bezpieczeństwa publicznego, służbach celnych i detektywistycznych.

Program studiów obejmuje przedmioty o charakterze zarówno teoretycznym, jak i praktycznym, które w optymalny sposób przygotowują absolwenta do skutecznej pracy związanej ze zjawiskami przestępczości, dewiacjami społecznymi oraz szeroko rozumianym porządkiem publicznym. Zajęcia prowadzone są m.in. przez specjalistów i praktyków z zakresu kryminologii, prawa karnego, psychologii czy też teorii pracy wykrywczej i teorii zwalczania przestępczości.

Rekrutacja trwa! www.uth.edu.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.08.2015, 14:47
Źródło informacji uth.edu.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ