Newsletter

Min.skarbu: energetyka nie będzie inwestować bezpośrednio w Nową Kompanię Węglową

31.08.2015, 14:11aktualizacja: 31.08.2015, 14:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sektor energetyczny nie będzie inwestować bezpośrednio w Nową Kompanię Węglową - poinformował w wywiadzie dla PAP minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Prowadzone są rozmowy, by razem z innymi spółkami Skarbu Państwa zaangażował się w Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP), który ma inwestować w przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego. Jednym z nich mogłaby być NKW.

"Wspólnie z ministrem Wojciechem Kowalczykiem i zainteresowanymi podmiotami przedyskutowaliśmy różne warianty. Jesteśmy niedaleko od wypracowania stabilnego, dobrego rozwiązania dla Nowej Kompanii Węglowej. Rozmowy są twarde, ale opracowany model jest dobry biznesowo i jednocześnie realizuje styczniowe porozumienie złożone przez rząd sektorowi górnictwa i Śląskowi. Trzymamy się harmonogramu, na realizację planu mamy czas do końca września" - powiedział minister.

Dodał, że zapadły ustalenia, że sektor energetyczny nie będzie bezpośrednio inwestował w Nową Kompanię Węglową, która ma być utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej.

"Wielokrotnie podkreślałem, że najważniejsze jest wypracowanie rozwiązania biznesowego, korzystnego zarówno dla inwestorów, jak i samego górnictwa. Nigdy nie zmuszałem i nie będę zmuszał spółek do wchodzenia w określone inwestycje. Wariant bezpośredniego zainwestowania energetyki w NKW okazał się trudny do zrealizowania, mimo że takie koncerny paliwowo-energetyczne na świecie istnieją” – powiedział minister.

„Zainwestowanie poprzez FIPP, pod warunkiem, że ten projekt zostanie pozytywnie zaakceptowany przez komitet inwestycyjny PIR, wydaje się lepsze” - dodał.(PAP)

pel/ pr/ asa/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.08.2015, 14:11
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ