Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIR informuje:
- Unia Europejska, w tym Polska, stoją dzisiaj w obliczu zagrożeń dla wspólnego rynku i wielu wyzwań, takich jak kryzys migracyjny czy problemy greckiej gospodarki. Naszym celem powinno być budowanie pozycji konkurencyjnej UE w skali globalnej, dlatego tak istotne jest utrzymanie i rozwijanie wspólnego rynku – powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, która była gościem XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Podczas panelu „Nowy wymiar polityki gospodarczej. Europa w globalnej grze” minister Wasiak podkreśliła, że Europa określa aktualnie model rozwoju swojej gospodarki, który zdecyduje o pozycji konkurencyjnej Starego Kontynentu na następne dziesięciolecia. – Powinien on w większym niż dotychczas stopniu opierać się na budowie nowoczesnej gospodarki zdolnej do konkurowania na rynkach globalnych w oparciu o rosnącą innowacyjność i efektywność – mówiła szefowa resortu. Dodała, że należy zintensyfikować działania, które zapewnią zrównoważony rozwój i przełożą się na tworzenie trwałych nowych miejsc pracy
Minister Maria Wasiak przypomniała, że w czasie dwóch ostatnich dekad Polska stworzyła mocne fundamenty rozwoju, a 10-letnia obecność w Unii Europejskiej pozwoliła na ugruntowanie przemian rynkowych. – Stworzyliśmy stabilne ramy makroekonomiczne rozwoju, które pozwoliły na włączenie się Polski w budowanie konkurencyjnej gospodarki europejskiej – zaznaczyła. Było to możliwe m.in. za sprawą realizacji prorozwojowej polityki spójności, dzięki której Polska rozwija się szybciej i stabilniej. – Jest ona nie tylko dobrym narzędziem do walki z kryzysem, ale stanowi też pewne i stabilne źródło finansowania inwestycji prorozwojowych – powiedziała minister Wasiak.
Minister Wasiak odniosła się także do wyzwań w obszarze wspólnej polityki transportowej UE. - Utworzenie spójnej, nowoczesnej sieci transportowej, zapewniającej dostęp do wszystkich regionów Unii, jest podstawowym warunkiem zwiększenia konkurencyjności europejskiego systemu transportowego – podkreśliła. Do kluczowych wyzwań zaliczyła m.in.: ograniczanie kosztów i czasu transportu, przy jednoczesnej poprawie efektywności energetycznej oraz potrzebę rozwoju multimodalności transportu.
Minister Wasiak zadeklarowała gotowość Polski do aktywnego uczestnictwa w wypracowywaniu na forum UE rozwiązań dotyczących finansowania polityki spójności po roku 2020 w kontekście dyskusji na temat przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020 i przyszłości unijnego budżetu. – Nasze doświadczenia związane z tworzeniem systemu zarządzania rozwojem kraju oraz inwestowaniem środków unijnych, mogą stanowić cenny wkład do kreowania modelu polityki rozwoju UE – podsumowała.
Szefowa MIiR uczestniczyła także w Europejskim Forum Młodych Liderów, które po raz dziesiąty odbywa się w Nowym Sączu. Wzięła udział w panelu „Jak uczynić Europę bardziej konkurencyjną we współczesnym świecie? Kluczowe składniki sukcesu”.
- Polska stawia na innowacje i osoby młode. Wyzwaniem dla naszego kraju jest tworzenie i umacnianie warunków funkcjonowania stabilnej i dynamicznie rozwijającej się gospodarki, która będzie wykorzystywać nowoczesne technologie oraz kapitał intelektualny. Zarówno na poziomie unijnym, w strategii Europa 2020, jak i w krajowych dokumentach strategicznych, podkreślamy potrzebę ukierunkowania wsparcia na wzrost inteligentny, czyli oparty na inwestycjach w edukację, badania naukowe i innowacje – zaznaczyła w swoim wystąpieniu minister Maria Wasiak.
- Innowacje nie są jedynym warunkiem budowania przewag konkurencyjnych. Drugim nie mniej ważnym elementem jest kapitał ludzki a szczególnie rozwój osób młodych – podkreśliła minister M. Wasiak. Polska dostrzega ten potencjał. Z różnego rodzaju wsparcia skorzystało już ponad 9 mln osób. Jednak podobnie jak w całej UE sytuacja młodzieży na rynku pracy jest trudna. - Przyszłość należy do osób młodych. Muszą być oni gotowi na nadchodzące wyzwania. W Programie Wiedza Edukacja Rozwój na wsparcie osób młodych przeznaczyliśmy łącznie ponad 2 mld euro, w tym 252,4 mln ze specjalnej linii budżetowej Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych – poinformowała szefowa MIiR. Działania zaplanowane w Programie są częścią specjalnego pakietu „Gwarancji dla młodzieży”. - Dzięki środkom z Funduszy Europejskich chcemy również zwiększyć udział studentów uczących się na kierunkach ścisłych. To może zdecydować o konkurencyjności edukacyjnej - dodała.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.09.2015, 18:11 |
Źródło informacji | MIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |