Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: spotkanie o rosyjskojęzycznych inicjatywach medialnych (komunikat)

10.09.2015, 19:22aktualizacja: 10.09.2015, 19:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Przedstawiciele 35 państw przekonanych, że każdy obywatel powinien mieć dostęp do rzetelnej i obiektywnej informacji rozmawiali w czwartek w Warszawie o inicjatywach medialnych w języku rosyjskim na konferencji, którą otworzył szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

Uczestnicy spotkania uznali, że istnieje potrzeba wzmocnienia źródeł obiektywnej informacji stanowiącej odpowiedź na wypaczony obraz Europy i tego co dzieje się na świecie, który prezentowany jest przez niektóre media rosyjskojęzyczne. Dyskusja w tej sprawie jest prowadzona na forum UE i szerzej do pewnego czasu.

- Ta propaganda wymaga naszej reakcji. Ale naszą odpowiedzią nie mogą być działania kontrpropagandowe. Powinny nią być obiektywne programy informacyjne w języku rosyjskim – powiedział minister Grzegorz Schetyna w przemówieniu otwierającym konferencję.

Podczas lipcowej Rady ds. Zagranicznych UE szefowie dyplomacji Polski oraz Holandii przedstawili analizę Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji „Pluralizm i równowaga w rosyjskojęzycznej przestrzeni medialnej” oraz zawarte w niej propozycje konkretnych działań, które mogą wesprzeć rynek pluralistycznych i niezależnych mediów na obszarze Partnerstwa Wschodniego i poza nim.

Warszawskie spotkanie było pierwszym spotkaniem państw zaangażowanych we wspieranie projektów medialnych w krajach oddziaływania rosyjskojęzycznej propagandy. Uczestnicy zgodzili się z tezami zawartymi w raporcie – że w obecnej chwili brakuje w Europie, a także poza nią, obiektywnych źródeł informacji w języku rosyjskim, w szczególności na obszarze Partnerstwa Wschodniego. Ich tworzenie, nie jest zadaniem dla jednego państwa.

W czerwcu 2015 r. Europejski Fundusz na rzecz Demokracji przedstawił wyniki przeprowadzonych badań oraz konkretne rekomendacje w tym zakresie. Do najważniejszych należą m.in.:

1. utworzenie międzynarodowego węzła informacyjnego („News Hub”) w celu tworzenia i wymiany materiałów informacyjnych,

2. uruchomienie centrum producenckiego („Content Factory”) wspierającego tworzenie i dystrybucję wysokiej jakości programów innych niż informacyjne dla telewizji i odbioru online, z naciskiem na kwestie lokalne,

3. powołanie centrum doskonalenia medialnego („Centre for Media Excellence”) dla koordynacji prac rządów, organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych na rzecz monitoringu mediów i badań rynkowych, prowadzącego również programy mające zwiększyć świadomość medialną („media literacy”) odbiorców oraz profesjonalne szkolenia dziennikarzy.

Traktujemy spotkanie jako ważny krok na rzecz przeglądu naszego zaangażowania oraz podziału zadaniami. W ten sposób chcemy przejść do kolejnej fazy - wdrażania rekomendacji zawartych w raporcie Funduszu, których celem będzie wspieranie i promowanie wolnych i niezależnych źródeł informacji. Chcemy także dążyć do lepszej koordynacji tych działań i zwiększenia skuteczności ich oddziaływania oraz tworzenie nowych i wzmocnienie istniejących kanałów dotarcia do odbiorców w języku rosyjskim.

Podczas konferencji Polska zapowiedziała, że przeznaczy 1 mln euro na finansowanie dalszych działań Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji w tym zakresie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.09.2015, 19:22
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ