Newsletter

Zapowiedź ułatwień dla zagranicznych inwestorów w Chinach

22.09.2015, 18:01aktualizacja: 22.09.2015, 18:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do 2018 roku Chiny otworzą przed zagranicznymi inwestorami wszystkie sektory swojej gospodarki z wyjątkiem tych określonych w tzw. liście negatywnej. Posunięcie ma usprawnić administrację i zapewnić większą swobodę rynkowi – podała agencja Xinhua.

W niektórych regionach kraju metoda listy negatywnej zostanie wprowadzona już w latach 2015-2017 – poinformowała Xinhua, powołując się na wydany w poniedziałek oficjalny komunikat Centralnej Grupy Kierowniczej Wszechstronnego Pogłębiania Reform.

Obecnie zagraniczne podmioty mogą w Chinach inwestować wyłącznie w branże określone w specjalnym katalogu inwestycyjnym. Wyjątkiem jest pilotażowa strefa wolnego handlu w Szanghaju, gdzie lista negatywna obowiązuje od 2014 roku.

Liberalizację rynku inwestycji zapowiadał w ubiegłym tygodniu prezydent Xi Jinping. „Chiny powinny wytrwać w wysiłkach na rzecz przyciągania zagranicznych inwestycji i zagranicznych technologii oraz usprawniać mechanizmy otwierania się" (na te inwestycje i technologie) - ocenił Xi na spotkaniu grupy.

Zachodnie izby handlowe, w tym Izba Handlowa UE w Chinach, od wielu lat apelują do władz tego kraju, by zrezygnowały z katalogu inwestycyjnego na rzecz krótkiej listy negatywnej.

Druga gospodarka świata zanotowała w pierwszej połowie roku wzrost na poziomie 7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i zanosi się, że rok 2015 zamknie z wynikiem najsłabszym od ponad 20 lat. Tego lata szanghajska giełda zanotowała najostrzejsze spadki od 2007 roku, a niespodziewana dewaluacja juana doprowadziła w sierpniu do skurczenia się chińskich rezerw walutowych o rekordowe 94 mld dolarów.(PAP)

anb/az/mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.09.2015, 18:01
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ