Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MG informuje:
- Chcemy rozwijać korzystną współpracę gospodarczą z krajami wschodnimi. Dzisiejsza debata to okazja do ważnej dyskusji na temat naszych wzajemnych możliwości i potrzeb – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji II Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Spotkanie odbyło się 24 września 2015 r. w Białymstoku.
Wicepremier podkreślił, że relacje Polski z partnerami wschodnimi w ciągu ostatniego roku miały znaczący wpływ na wyniki współpracy handlowej czy inwestycyjnej. - Warto jednak odnotować, iż ta trudna sytuacja wskazała też na silne strony polskich firm działających na tamtejszych rynkach. Są one pozytywnie odbierane przez miejscowych odbiorców jako wiarygodne i stabilne - ocenił.
Zdaniem szefa resortu gospodarki, ważną rolę odgrywać w dalszych kontaktach będzie dalsza poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w państwach wschodnich, którą można osiągnąć m.in. poprzez wdrażanie międzynarodowych standardów i dobrych praktyk. - Szczególnie istotne jest zaangażowanie Unii Europejskiej w działania na rzecz zbudowania nowych, korzystniejszych ram prawno-instytucjonalnych takiej współpracy gospodarczej, także w ramach inicjatywy „Partnerstwo Wschodnie” - powiedział wicepremier Piechociński. - Polska ze swej strony gotowa jest niezmiennie wspierać wysiłki naszych wschodnich partnerów w tym zakresie – dodał.
Minister gospodarki zachęcił też przedsiębiorców do dalszej ekspansji na rynki wschodnie – również poprzez budowanie odpowiedniego potencjału kadrowego, zaplecza finansowego w kraju, kreowania innowacyjnych, konkurencyjnych cenowo i dostosowanych do tamtejszych potrzeb produktów czy usług. – Warto przy tym pamiętać o instrumentach asekurujących transakcje zagraniczne – ubezpieczeniach oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, czy też odpowiednich instrumentach finansowania – jak np. kredyty eksportowe Banku Gospodarstwa Krajowego, dostępne w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu. Pomocą służą też pracownicy Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji w poszczególnych krajach - przypomniał.
Wicepremier odniósł się ponadto do współpracy regionalnej. - Wzmacniamy szczególnie wschodnie regiony Polski, tworząc w nich odpowiednie warunki do rozwijania działalności firm polskich, tak aby później ta działalność skutkowała stworzeniem odpowiednich warunków do rozwoju kontaktów handlowych i inwestycyjnych z zagranicznymi partnerami – zaznaczył. Zapowiedział także rozszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Pozwoli to wspierać przedsiębiorców po obu stronach granicy polsko-białoruskiej w ich współpracy regionalnej - wyjaśnił.
* * *
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uczestniczył ponadto w panelu inauguracyjnym „Europa Wschodnia – gospodarka, współpraca, przyszłość” z udziałem przedstawicieli rządów, instytucji, dyplomatów z Polski, Litwy, Kazachstanu, Łotwy i Białorusi. Tematami panelu były:
- Sytuacja za wschodnią granicą UE – w jaki sposób warunkuje działania w dziedzinie gospodarki. Jak można działać gospodarczo mimo ograniczeń – gdzie szukać możliwości i jak modyfikować dotychczasowe plany?
- Polityka Unii Europejskiej wobec wschodnich sąsiadów Polski i jej wpływ na gospodarkę
- Współpraca gospodarcza i wspólne międzynarodowe projekty – rola UE i krajów spoza Unii. Zagrożenia dla krajów członkowskich UE a skłonność do integracji i wspólnych działań – także w obszarze gospodarczym
- Bezpieczeństwo energetyczne krajów wschodniej Europy
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.09.2015, 13:25 |
Źródło informacji | MG |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |