Newsletter

Resort rolnictwa: są zainteresowani produkcją łososi w Polsce

03.10.2015, 12:21aktualizacja: 03.10.2015, 12:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konsumowane w Polsce łososie hodowane są na fermach, w klatach zanurzonych w wodach norweskich fiordów. Ale wkrótce możemy jeść rodzime łososie, gdyż są zainteresowani uruchomieniem takiej produkcji w naszym kraju – powiedział wiceminister rolnictwa

Polska jest czołowym importerem i przetwórcą łososia. Łosoś w formie przetworzonej eksportowany jest z Polski na rynek wielu krajów, ryba ta też jest lubiana przez polskich konsumentów, gdyż jest smaczna, ma mało ości i jest łatwa w przyrządzeniu. Dlatego hodowcy w porozumieniu z przetwórcami i polską kadrą naukową uznali, że chów łososi w Polsce może być dobrym interesem, w który warto zainwestować. Nie bez znaczenia będzie możliwość dofinansowania takich przedsięwzięć z europejskich funduszy rybackich – podkreślił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

W czerwcu tego roku ruszyła pierwszą w Polsce sztuczna hodowla łososia atlantyckiego w Janowie koło Trzęsacza (woj. zachodniopomorskie). Wykorzystuje się tu nowatorską metodę stosując do hodowli łososi zasolone wody geotermalne - zaznaczył wiceminister.

Jak mówił, trudność w uruchomieniu takiej akwakultury polega jedynie na tym, że tradycyjne systemy sadzowe nie są przystosowane do warunków polskiego wybrzeża. (Sadze - to wielkie, głębokie zbiorniki zanurzone w wodach morskich). Zatem inwestorzy będą musieli zastosować pionierskie technologie m.in. umożliwiające hodowlę ryb w systemach z recyrkulacją wody.

Akwakultura jest alternatywą dla tradycyjnego rybołówstwa. Obecnie 25 proc. całkowitej produkcji ryb w UE pochodzi z akwakultury i tendencja ta wciąż rośnie. Na świecie akwakultura dostarcza już ponad połowę dostępnych na rynku ryb i innych organizmów wodnych. Obecnie akwakultura w Polsce dostarcza 30-36 tys. ton ryb (ok. 15-18 proc. rynku ryb konsumpcyjnych). (PAP)

awy/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2015, 12:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ