Newsletter

Susza wciąż się utrzymuje mimo opadów deszczu

05.10.2015, 13:41aktualizacja: 05.10.2015, 13:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W całym kraju utrzymuje się susza, choć jej zasięg zmniejszył się. Niedobór wody obecnie najbardziej wpływa na zasiewy rzepaku oraz plantacje buraków cukrowych.

Największe zagrożenie suszą jest w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim oraz łódzkim.

"W trzynastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą są ujemne na całym terytorium Polski" - czytamy w ostatnim raporcie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

Wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu, średnio dla kraju były one wyższe o 16 mm. Najbardziej deficyt wody zmniejszył się na terenie południowej i południowo-wschodniej Polski.

KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod.

W obecnym okresie sześciodekadowym zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw rzepaku i rzepiku posianego na glebach lekkich oraz buraka cukrowego - na glebach lekkich oraz gliniastych.

Susza dla rzepaku i rzepiku oraz buraków cukrowych występuje w 9 województwach kraju, w 899 gminach (w ok. 29 proc. gminach Polski) na 9,7 proc. gruntów ornych. Największe zagrożenie suszą (w ponad 90 proc. gmin) występuje w województwie wielkopolskim oraz w woj. opolskim (w ponad 80 proc. gmin). (PAP)

awy/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2015, 13:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ