Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: 9 lat realizacji programu "Razem bezpieczniej" (komunikat)

09.10.2015, 12:58aktualizacja: 09.10.2015, 12:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Mija 9 lat realizacji programu „Razem bezpieczniej”. Dzięki projektowi udało się realizować szereg inicjatyw profilaktycznych, skierowanych przede wszystkim do młodych ludzi.

O programie

Rządowy Program Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej”, został przyjęty przez Radę Ministrów 18 listopada 2006 roku. Program łączy działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jednym z podstawowych założeń projektu jest przekonanie obywateli do nawiązania stałego i naturalnego partnerstwa z Policją oraz innymi instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem.

Do programu „Razem bezpieczniej” mogą aplikować samorządy oraz organizacje pozarządowe, które zainteresowane są realizacją projektów związanych z bezpieczeństwem. Powstał także Bank Dobrych Praktyk, który zbiera doświadczenia dotyczące prowadzenia akcji profilaktycznych od administracji rządowej, samorządowej oraz organizacji społecznych.

"Razem bezpieczniej" w liczbach

Prawie 400 dofinansowanych projektów, 410 zaangażowanych samorządów i 45 organizacji pozarządowych, około 15 mln osób, które w większym lub mniejszym stopniu brały udział w projekcie – to tylko niektóre liczby, którymi można podsumować program „Razem bezpieczniej” w latach 2007-2015.

Podczas 9 lat realizacji programu dofinansowano 397 projektów profilaktyczno-prewencyjnych na łączną kwotę blisko 27 mln zł. Na poszczególne projekty aplikowało 4 300 podmiotów. W ich realizacje było zaangażowanych 410 samorządów i 45 organizacji pozarządowych.

W akcjach związanych z programem „Razem bezpieczniej” wzięło udział ok. 15 mln osób. Największą wartość projektu stanowi młodzież – tylko program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” (PaT) zgromadził wokół siebie 350 tys. młodych ludzi. PaT promuje m.in. modę na życie bez uzależnień oraz profilaktykę rówieśniczą poprzez różnego rodzaju inicjatywy. W latach 2007-2015 powstało aż 95 młodzieżowych grup PaT w miastach na terenie całego kraju, a w program zaangażowało się ponad 200 samorządów.

Program „Razem bezpieczniej” to także konkursy tematyczne oraz wydawnictwa. Podczas 9 lat realizacji projektu odbyło się 15 konkursów, w tym 5 z Polskim Radiem PR1. Wydano łącznie ok 50 tys. sztuk poradników, plakatów i innych wydawnictw. Poradniki najczęściej dotyczyły spraw związanych z bezpieczeństwem.

Od 2007 r. wybudowano także 19 miasteczek ruchu drogowego. Zorganizowano także mistrzostwa Polski, Europy i Świata w piłkę nożną dzieci z domów dziecka, w których udział wzięło 2 700 dzieci z 39 krajów. Zorganizowano także 15 turniejów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w którym udział wzięło 500 tys. uczestników.

Podsumowanie Programu

15 października, o godz. 10:00 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podsumowana zostanie realizacja programu „Razem Bezpieczniej” w latach 2007-2015 r. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie m.in. film z realizacji programu. Odbędą się także panele dyskusyjne m.in. dotyczące przeciwdziałania zjawiskom patologii, ochrony dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2015, 12:58
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ