Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas odbywającego się w piątek w Gdyni Forum Gospodarki Morskiej Dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe, Jerzy Czuczman poinformował, że polskie stocznie mają podpisane kontrakty na budowę do 2017 roku kilkudziesięciu statków o wartości prawie miliarda euro.
"Stocznie mają zamówienia na cały przyszły rok i zaczęły podpisywać kontrakty na 2017 rok" - dodał. Jak zaznaczył, kontrakty podpisały głównie stocznie z Remontowa Holding SA, największej stoczniowej grupy kapitałowej w Polsce. Statki mają budować też m.in. stocznia Crist w Gdyni i inne mniejsze zakłady.
Według Czuczmana w polskich stoczniach zostały zakontraktowane głównie promy i specjalistyczne jednostki np. do obsługi platform wiertniczych czy terenów arktycznych, w budowie których polskie stocznie zaczynają się specjalizować.
Prezes Remontowej Shipbuilding, Andrzej Wojtkiewicz nie ma wątpliwości, że Trójmiasto staje się jednym z czołowych ośrodków europejskich w przemyśle okrętowym. Wyjaśnił, że chodzi zarówno o ilość budowanych jednostek jak i ich jakość. "Czasy, kiedy polskie stocznie budowały tanio i dużo - minęły; teraz budujemy dużo - chociaż jest to mniej niż kiedyś - ale jakość tego produktu jest zupełnie inna" - podkreślił.
Wojtkiewicz ocenił, że w Trójmieście "dzieje się bardzo dużo pozytywnego w gospodarce morskiej i przemyśle okrętowym".
Podał, że np. w Remontowej Shipbuilding próby morskie kończy jeden z najbardziej zaawansowanych statków zbudowanych w polskich stoczniach, który będzie wykorzystywany dla potrzeb logistycznych platform wydobywczych oraz do obsługi prac podwodnych. (PAP)
bls/par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2015, 15:59 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |